لثه های سالم اولین شرط ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

لثه های سالم اولین شرط ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

هنگامی که در مورد سلامت دهان صحبت می‌کنیم، تنها موضوع مورد بحث مرتب بودن دندان‌ها یا درخشان بودن لبخند شما نیست. نباید لثه‌ها را فراموش کنید. حتی اگر دندان‌های شما پوسیدگی نداشته باشد، و زیباترین دندان‌ها را داشته باشید، به این معنی نیست که در برابر بیماری‌های لثه ایمن هستید. چون مشکلات لثه معمولاً بدون درد هستند، بیشتر افراد متوجه بیماری‌های لثه خود نمی‌شوند.

هنگامی که برای مرتب کردن دندان‌ها ارتودنسی دریافت می‌کنید، ممکن است به علت قرار گرفتن بریس‌ها، لثه ملتهب شود. احتمال دارد که حتی ورم لثه خیلی بیشتر از آن چیزی باشد که شما انتظار دارید، و نمی‌دانید که چه زمانی از این درد رهایی پیدا خواهید کرد. اما سوزش و حساسیت حتمی پس از قرار دادن بریس، طبیعی است.

با این وجود، لثه‌های متورم- بخصوص پس از یک دوره طولانی بدون درد- می‌تواند نشانه مشکلات دیگری باشد. هنگام استفاده از وسایل اصلاحی ارتودنسی بررسی کنید که چه چیزی می‌تواند باعث التهاب لثه شده و چگونه می توان آن را برطرف کرد.

لثه‌هایی سالم باید صورتی و سفت بوده، قرمز و متورم نباشند. برای سالم نگه داشتن لثه‌ها، سعی کنید بهداشت دهان را کاملاً رعایت کنید. حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید، یک بار در روز نخ دندان بکشید، و با دهان شویه ضدعفونی کننده یک یا دو بار دهان خود را آبکشی کرده و بطور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید، و از سیگار کشیدن و جویدن تنباکو خودداری کنید.

ملتهب شدن لثه در دوران درمان ارتودنسی طبیعی است و با گذشت زمان از بین می‌رود. اما قرارگرفتن تحت نظر دندانپزشک به صورت مداوم از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیماری لثه چیست؟


بیماری‌های لثه زمانی شروع می‌شود که پلاک و جرم‌های دندانی در زیر و کنار خط لثه ایجاد می‌شود. پلاک ماده‌ای چسبناک است که پر از باکتری است. پلاک‌ها باعث عفونت‌ شده که به لثه و استخوان آسیب وارد می‌کند، و منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان می‌شود. پلاک دندان همچنین می‌تواند باعث التهاب لثه شده که اولین مرحله بیماری‌ لثه است. اولین گام مهم برای بازگرداندن سلامتی لثه و لبخند، جرم‌گیری و بروساژ دندان‌ها می‌باشد. جرم‌ گیری و بروساژ دندان‌ها سلامت دندان و لثه‌ها را افزایش داده و به‌صورت عمیق زیر خط لثه‌ها را پاک‌سازی می‌کند، همچنین برای جلوگیری از تجمع جرم‌ها در آینده، مینای دندان را نیز پاک‌سازی خواهد نمود.

التهاب لثه باعث ایجاد مشکلات زیر برای لثه می‌شود :

 • التهاب
 • حساسیت
 • قرمزی
 • ورم
 • مستعد خونریزی

بدلیل این که استخوان و بافتی که دندان را در جای خود نگه می‌دارد، تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند، این آسیب قابل برگشت است. به گفته دکتر فتحیان از متخصصین ارتودنسی تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه بوستون آمریکا ” امروزه خوشبختانه روش‌های مدرن زیادی برای درمان مشکلات لثه وجود دارد. از جمله عمل جراحی فلپ، عمل جینجیوکتومی و عمل جراحی لثه به وسیله لیزر مانند روش‌های LANAP و DPT که برای درمان بیماری‌های لثه انجام شده و مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا هستند.”

همچنین ممکن است دچار پریودنتیت یا التهاب لثه شده که حالت پیشرفته بیماری لثه می‌باشد. پریودنتیت بر استخوان‌هایی که دندان‌های شما را در جای خود نگه می‌دارد‌، تاثیر می‌گذارد. اگر این بیماری بدون درمان رها شود، می‌تواند لثه‌ها ، استخوان‌ها و بافت‌های متصل به دندان‌های شما را از بین ببرد.

آخرین مرحله بیماری‌های لثه، پریودنتیت پیشرفته است. و زمانی ایجاد می‌شود که بافت‌ها و استخوان‌های محافظ دندان‌ها از بین رفته‌اند. این مشکل بر جویدن اثر گذاشته و احتمالاً دندان‌ها باید کشیده شوند.

نشانه‌هایی که مشخص می‌کنند که شما دچار بیماری‌های لثه هستید عبارتند از :

 • بو و مزه بد دهان بطور دائم
 • افتادن یا لق شدن دندان دائمی
 • لثه‌هایی که به سادگی خونریزی می‌کنند
 • ورم، قرمزی و حساسیت لثه‌ها
 • لثه هایی که از روی دندان‌ها کنار کشیده شده‌اند

جلوگیری از بیماری لثه


جلوگیری از بیماری لثه

بیماری لثه قابل پیشگیری است. در اینجا چند راهکار را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید با کمک آنها لثه‌های خود را سالم نگه دارید.

نخ دندان


حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. اینکار به شما کمک می‌کند تا پلاک و غذاهای باقی‌مانده در بین دندان‌ها را که مسواک قادر به تمیز کردن آنها نیست، خارج کنید. زمان نخ دندان کشیدن مهم نیست. می‌توانید این کار را در شب، صبح یا بعد از ناهار انجام دهید… مهم این است که نخ دندان بکشید.

اگر بطور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید، آنها می‌توانند علائم اولیه بیماری لثه را تشخیص دهند. با این کار می‌توانید قبل از اینکه علائم شدیدتر شوند، آنها را درمان کنید. جرم‌گیری تخصصی تنها راه برای از بین بردن تارتار یا پلاک دندانی است. این کار همچنین کمک می کند تا هر نوع پلاک و جرم دندانی که پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باقی مانده است را، از بین ببرد. اگر شما به التهاب و ورم لثه دچار شده‌اید، مسواک زدن ، نخ دندان کشیدن و جرم‌گیری تخصصی دندان می‌تواند به برگشت این بیماری کمک کند.

دلیل دیگری برای افراد سیگاری که سیگار را ترک کنند: سیگار کشیدن به شدت با شروع به بیماری لثه ارتباط دارد. چون سیگار سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند، مقابله با عفونت‌های لثه نیز به مراتب مشکل‌تر خواهد شد. علاوه بر این، سیگار کشیدن باعث می‌شود که بهبودی آسیب‌های لثه بسیار سخت باشد.

بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. مسواک زدن غذا و پلاک‌های جا مانده بین دندان‌ها و لثه‌ها را خارج می‌کند. مسواک را روی زبان‌تان نیز مالش دهید، چون که باکتری‌های زیادی روی آن وجود دارد. موی مسواک شما باید نرم باشد و براحتی در دهان شما قرار بگیرد.

سعی کنید از یک مسواک الکتریکی استفاده کنید. این مسواک‌ها بیش از مسواک‌های معمولی به کاهش التهاب و ورم لثه و رفع پلاک‌های دندانی کمک می‌کنند. مسواک یا سر مسواک خود را هر از سه تا چهار ماه عوض کرده یا اگر موی آن فرسوده شده است، زودتر آنرا تعویض کنید.

در مورد خمیردندان‌ها ، قفسه‌های فروشگاه با برند‌های مختلفی پر شده است که ادعا می‌کنند التهاب لثه را کاهش می‌دهند، دهان را خوشبو کرده و دندان‌ها را سفید می‌کنند. چطور باید فهمید که کدام یک از خمیردندان‌ها برای سلامت لثه بهتر است؟ حتماً از خمیردندانی استفاده کنید که حاوی فلوراید باشد.

دهان‌شویه‌های درمانی که معمولاً بدون نسخه قابل تهیه هستند، می‌توانند به کاهش پلاک دندانی کمک کرده و از التهاب و ورم لثه جلوگیری کنند، سرعت پیشرفت جرم دندان را کاهش داده یا ترکیبی از این مزایا را دارند. علاوه بر این: دهان شویه به خارج شدن ذرات و باقی‌مانده غذا از دهان کمک کرده، با این حال این روش جایگزینی برای نخ دندان و مسواک نیست.

مهم نیست که ابتدا مسواک بزنید، نخ دندان کشیده یا از دهان‌شویه استفاده کنید. تنها این کار را بدرستی انجام داده و از محصولات مناسب استفاده کنید.

چگونه ارتودنسی بر لثه‌های شما اثر می‌گذارد؟


چرا افراد تمایل دارند که دندان‌هایشان را صاف و مرتب کنند؟ واضح‌ترین جواب این است که برای زیبایی این کار را انجام می‌دهند. با این وجود، درمان ارتودنسی کاری فراتر از مرتب کردن دندان‌ها انجام می‌دهد. آسان‌تر شدن تمیز کردن دندان‌ها، اصلاح فشار روی استخوان‌های فک، بهبود طرح پوششی روی دندان‌ها از دیگر مزایای درمان ارتودنسی می‌باشد. آیا می‌دانید که همچنین ارتباطی بین ارتودنسی و سلامت لثه وجود دارد؟ درمان ارتودنسی می‌تواند بر سلامت لثه اثر گذاشته و به روش‌های مختلف آن را شکل دهد. به عنوان مثال- التهاب لثه (ملتهب شدن و ورم لثه)، تحلیل لثه و  فاصله بین دندان‌ها در لثه – و اینکه چگونه ارتودنسی کودکان و بزرگسالان می‌تواند متفاوت باشد.

بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند، ابتدا تغییراتی در مراقبت از دندان‌هایشان ایجاد می‌شود، و به همین دلیل، ما به بیماران پیشنهاد می‌کنیم که در طول درمان ارتودنسی بطور مکرر جرم گیری دندان انجام داده تا از التهاب لثه پیشگیری شود. مهم است که دندان‌ها در طول درمان ارتودنسی تمیز نگه داشته شوند، بنابراین لثه‌ها سالم و طبیعی باقی می‌مانند. هنگامی که دندان‌ها تمیز هستند، انجام ارتودنسی برای بیمار راحت‌تر است و نتیجه کار نیز بهتر خواهد بود. پس از اینکه دندان‌ها مرتب شدند، برای بیمار بسیار آسان‌تر است تا در دراز مدت التهاب لثه را متوقف کند، چرا که تمیز کردن دندان های صاف و منظم راحت‌تر است.

دومین راهی که توسط آن ارتودنسی بر سلامت لثه اثر می‌گذارد، تحلیل لثه می‌باشد. یکی از علت‌های تحلیل‌های لثه، دندانی است که در مرکز استخوان فک قرار نگرفته ‌است. فرصت درمان بیماران در حال رشد، به متخصص ارتودنسی اجازه می‌دهد که دندان‌ها را به سمت مرکز استخوان هدایت کند؛ این کار باعث می‌شود که لثه با کیفیت بهتری در اطراف دندان قرار بگیرد.

گاهی‌اوقات مشکلات تحلیل لثه با درمان ارتودنسی بطور کامل برطرف می‌شود. بار دیگر، بیمارانی که از قبل دچار تحیلیل لثه شده‌اند، ممکن است قبل یا بعد از ارتودنسی به پیوند نیاز داشته باشند تا این مشکل را حل کنند، و بیماران برای درمان به پریودنتیست (متخصص بیماریهای لثه) ارجاع داده می‌شوند. بطور کلی لثه در بیماران در حال رشد، حالت ارتجاعی بیشتری دارد و بنابراین می‌تواند آسان‌تر از لثه افراد بزرگسال بازسازی شود.

هنگامی که نوجوانان دندان‌های شلوغ و بهم ریخته دارند و آنها را با ارتودنسی مرتب می‌‌کنند، لثه‌های آنها واکنش نشان داده و فاصله‌های جدید را پر می‌کند. در بزرگسالان، لثه‌ها انعطلاف کمتری داشته و ممکن است فضای ایجاد شده بین دندان‌های تازه مرتب شده را نتواند پر کند. این فاصله ایجاد شده را روزنه لثه می‌گویند که مشکلی برای سلامتی لثه ایجاد نمی کند. در مورد مسئله زیبایی این فاصله بین دندان‌ها، می‌توان با تغییر شکل دندان‌ها، باندینگ زیبایی و/ یا روش‌های درمانی لثه، به آسانی آن را برطرف کرد.این مسائلی است که دندانپزشک با شما در طول درمان گفتگو کرده تا اطمینان حاصل کند که در انتهای درمان، شما به نتیجه دلخواه و زیبای خود دست یابید.

اگر پس از دریافت بریس جدید یا تنظیمات منظم بریس در دهان خود احساس درد دارید، این مسئله طبیعی است. دندان‌ها و فک شما به سختی در حال ایجاد یک لبخند زیبا هستند. همانطور که دندان‌های شما جابجا می‌شوند، استخوان تغییر یافته و استخوان جدید شکل می‌گیرد و این مسئله می‌تواند باعث تنش و فشار شود. هنگامی که اولین بار بریس را دریافت می‌کنید یا که آنها را درجای خود محکم می‌کنید، ناراحتی ناشی از آن طبیعی است، و می‌تواند به مدت دو تا سه روز طول بکشد. اما تورم لثه با گذشت زمان، ممکن است به مشکلاتی اشاره  داشته باشد، که به این موضوع ارتباطی ندارد.

التهاب لثه ناشی از پلاک ایجاد شده روی دندان‌ها است و بریس با وجود براکت‌ها و سیم‌های قرار گرفته در آن، دسترسی به باقی مانده غذا و پلاک‌ها را مشکل‌تر کند. بطور طبیعی هنگامی که غذا در لثه‌ها گیر می‌کند، می‌تواند با گذشت زمان روی هم جمع شده و باعث التهاب در لثه شود. گرچه رسیدگی به سلامت کلی دندان‌ها و مراقبت شدید بهداشت دهان همیشه اهمیت دارد، اگر شما از بریس استفاده می‌کنید، این مسئله اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

برای کاهش این تورم، مطمئن شوید که روش‌های مسواک زدن صحیح را از متخصص ارتودنسی آموزش دیده و ابزارهای تمیزکردن اضافی را که علی‌رغم وجود بریس به تمیز کردن دهان و دندان شما کمک می‌کند، تهیه می‌کنید.

در اکثر بزرگسالان هورمون‌ها علت ایجاد ورم لثه نیست. گرچه در زنان باردار بالا رفتن و تغییر مقدار هورمون‌ها می‌تواند احتمال تورم لثه را افزایش دهد. دندانپزشکان بیان می‌کنند که تغییرات هورمون‌ها می‌تواند باعث “تورم لثه بارداری” یا التهاب و حساسیت در لثه‌ها شود.از این رو در این دوران از بریس استفاده نخواهید کرد.به همین دلیل، افرادی که باردار هستند و پیش از آن بریس داشتند، باید ملاقاتی با متخصص اردتونسی داشته باشند، بویژه اگر نشانه‌های ورم لثه در آنها وجود داشته باشد. همچنین برای دخترانی که در دوران بلوغ هستند، هورمون‌ها می‌تواند عامل اصلی تورم لثه در این موارد باشد.

بدون در نظر گرفتن این دلیل، همیشه بهترین کار این است که به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و در مورد بهترین تکنیک‌های مسواک زدن و مراقبت‌های دهانی  برای بهبود ورم لثه سوال کنید. در مورد اینکه آیا علت التهاب لثه ناشی از بارداری، هورمون‌ها یا ایجاد پلاک دندانی است و بهترین روش درمان ‌آن صحبت کنید.

علت دیگر تورم لثه با بریس، چیزی است که به نام “بزرگ شدن لثه” شناخته می‌شود. این مشکل که همچنین هیپرتروفییا هایپرپلازی نامیده می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که رشد بیش از حد یا افزایش در سلول‌های لثه وجود دارد. در بیشتر موارد، این مشکل ناشی از وراثت یا مشکلات پزشکی است، اما احتمال دارد که لثه‌های شما آسیب دیده و به بریس‌ها واکنش نشان دهد. با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی درباره سابقه پزشکی خود صحبت کرده تا مشخص کنید که گزینه‌های درمانی برای شما چیست.

چگونه در طول درمان ارتودنسی بیماری‌های لثه را برطرف کنیم


بهترین راه برای رفع این مشکل، شناسایی زودهنگام ورم لثه می‌باشد و مراجعه به موقع به متخصص ارتودنسی تا در مورد روش‌های مراقبت در خانه با آنها صحبت کنید. انجام کارهای زیر، می‌تواند به شما کمک کند:

 • هر روز نخ دندان بکشید و از نخ دندانی ویژه استفاده کنید که به تمیز کردن اطراف بریس‌ها کمک کند.
 • از مسواکی با موی نرم استفاده کنید و هر از سه ماه آن را تعویض کنید.
 • به مدت دو دقیقه مسواک بزنید و از تمیز شدن دندان و براکت‌ها مطمئن شوید.
 • پس از مسواک زدن دهان خود را با آب یا دهان‌شویه شستشو دهید.
 • برای رفع سریع التهاب، آب نمک غرغره کنید.

مهم است که بهداشت دهان را همیشه در اولویت قرار دهید. اما هنگامی که از بریس استفاده می‌کنید، این کار می‌تواند باعث کاهش مشکلات و آسیب‌ها شود- و داشتن بریس را به تجربه خوشایندی تبدیل کند.

به این پست امتیاز دهید.
لثه های سالم اولین شرط ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی
۵ از ۲ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *