زیباسازی صورت با اصلاح انحراف چانه و فک با ارتودنسی و جراحی فک

از جراحی ارتوگانتیک یا جراحی فک زمانی استفاده‌می‌کنند که دیگر امکان اصلاح وضعیت فک و صورت از طریق براکت‌ها به‌تنهایی وجود‌نداشته‌باشد. در این جراحی استخوانهای تحت تاثیر قرارگرفته را برش‌داده و دوباره در حالت تراز قرار می‌دهند سپس به کمک پیچ یا صفحات و پیچ در جای خود محکم نگه‌می‌دارند.

جراحی می‌تواند، بسته به اصلاحات مورد نظر، بر روی فک پایین و یا فک بالا بسته انجام‌شود. معمولا در این نوع جراحی از بیهوشی عمومی استفاده‌می‌شود. در اغلب موارد در این عمل جراحی نیازی به برش پوست‌نیست، بلکه جراح از طریق دهان بیمار به استخوان‌ها دسترسی پیدا‌می‌کند.

در طول جراحی، فک‌ها با استفاده از سیم‌های فولادی ضدزنگ با هم (تثبت بین فک بالا) در کنار هم قرار می‌گیرند تا ازدر موقعیت درست قرار‌گرفتن استخوان‌ها اطمینان حاصل‌شود. گاهی‌اوقات قبل از بهوش‌آمدن بیمار این سیم‌ها را بیرون‌می‌کشند و گاهی‌اوقات نیز جراح ترجیح می‌دهد که این سیم‌ها را در فک محکم ببندد

 

جراحی فک یکی از شاخه‌های تخصصی جراحی فک و دهان و معمولا قسمتی از درمان ارتودنسی است. این جراحی شامل اصلاح فک به منظور تغییر تراز و موقعیت آن جهت بهبود هم عملکرد و هم ظاهر دهان و ورودی هوا می‌باشد.

جهت رسیدن به بهترین نتیجه، بایستی جراحی ارتودنسی و ارتوگانتیک (جراحی فک) با همدیگر برنامه‌ریزی شوند. انتخاب این نوع شیوه درمانی نیازمند تعهد قابل‌ملاحضه از جانب بیمار است زیرا تغییر موقعیت فک و دندانها یک پروسه سریع نیست و مستلزم زمان‌است.

برای دریافت مشاوره در کلینیک تخصصی ارتودنسی ما و ویزیت توسط دندانپزشک می‌توانید با شماره ما تماس بگیرید.

مزایای جراحی فک چیست؟


این جراحی می‌تواند جفت‌شدگی دندانها (روی‌هم قرارگرفتن) را اصلاح‌کرده و نیمرخ صورت بیمار را تغییردهد. البته در برخی موارد جراحی طوری برنامه‌ریزی می‌شود که ضمنا بهبود وضعیت قرارگرفتن دندانها، کمترین تغییر در ظاهر صورت فرد به‌وجود بیاید. همچنین در برخی دیگر از موارد ممکن است تغییرات به‌وجود آمده در ظاهر صورت فرد کامل قابل‌مشاهده ‌باشد (مثلا اگر فک پایین دچار پیش‌آمدگی و یا فرورفتگی شده‌باشد.)

آیا شیوه درمانی جایگزینی برای جراحی فک وجود دارد؟


ممکن است که در برخی از موارد جایگزینی برای این جراحی وجود داشته باشد. برای دریافت پاسخ این سوال باید از تیم‌ جراحی سوال‌کنید و ببینید که آیا روش‌های جایگزین می‌توانند شرایط شما را درمان‌کنند و یا نه. تیم جراحی مزایا و معایب تمامی گزینه‌های پیش رو را برای شما توضیح خواهندداد.

جراحی ارتودنسی چه مراحلی دارد؟


این جراحی در طول یک دوره ۵/۲ تا ۳ ساله انجام‌می‌شود که در ابتدا از ارتودنسی جهت تغییر موقعیت دندانها به کمک وسایل ثابت (براکت‌های ترین تراک) استفاده‌می‌شود. تقریبا می‌توان گفت که بدین طریق دو سوم پروسه آماده برای جراحی فک می‌شود. معمولا بیمار بعد از جراحی فک از درمانهای ارتودنسی دارای وسایل ثابت به مدت ۶ تا ۹ ماه استفاده می‌کند. هنگامی که این وسایل ثابت برداشته شدند به وی نگهدارنده‌های قابل برداشت (غیرثابت) داده می‌شود تا به حفظ موقعیت جدید دندانهای وی کمک‌کنند. البته برخی از بیماران به نگهدارنده جهت تثبیت دندانهای خود نیازمند‌هستند. ارتودنتیست به شما مدت زمان استفاده از این نگهدارنده‌ها را توصیه‌می‌کند. در بیشتر موارد معمولا در طول سال اول باید از نگهدارنده‌ها بصورت شبانه‌روزی استفاده‌شود سپس به توصیه‌می‌شود که به مرور زمان استفاده از آن را کم‌کرد. بعد از آنکه در طول یکساله از نگهدارنده استفاده‌کردید ارتودنتیست به شما توصیه‌می‌کند که این‌بار تنها چند شب در هفته آنها را به دندانهای خود ببندید. تا مدت ۵ سال بعد از جراحی، ارتودنتیست پیشرفت شما را بطور مرتب تحت نظر می‌گیرد.

جراحی فک شامل چه مراحلی است؟


جراحی فک بسته به نگرانی­‌های بیمار و ارزیابی وضعیت بیمار توسط ت

جراحی شامل جراحی فک بالایی (ماکسیلا) یا فک پایین (مندیبل) یا ترکیبی از هر دو می‌شود. از آنجایی‌که این عمل جراحی از داخل دهان صورت‌می‌گیرد لذا هیچ جای زخم یا بخیه‌ای روی صورت باقی نمی‌ماند. البته لازم به ذکر است که در بعضی از موارد شاید لازم‌باشد که زاویه فک را به اندازه کوچکی برش‌داد. با این حال، جای نگرانی‌نیست چراکه جای این برش تنها بعد از گذشت چند هفته از بین می‌رود. در طول جراحی فک، فک‌های بیمار تغییر موقعیت پیداکرده و به کمک پیچ ها و صفحات ریزی در زیر لثه بسته‌می‌شوند و معمولا تامدت نامحدودی در همان جا باقی می‌مانند. در این جراحی معمولا فک‌ها را با سیم به همدیگر نمی‌بندند اما در عوض لازم‌است که از الاستیک ارتودنسی استفاده‌کنید تا بدین ترتیب وضعیت جفت‌شدگی دندانها نیز درمان‌شود.

خطرات ناشی از جراحی فک


بی‌حسی لب: بیحسی لب بلافاصله بعد از جراحی عادی است. بیحسی لب بالایی خیلی زود رفع می‌شود. با این حال، بیحسی لب پایین متغییر بوده و زمانی طول‌می‌کشد تا به حالت عادی برگردد. برخی از بیماران گزارش داده‌اند که دچار بیحسی دائمی در برخی از قسمت‌ها شده‌اند که البته تاثیری بر روی لب و عملکرد آن ندارد. بیماری که دچار بیحسی دائمی شده‌اند بعد از مدتی بدان عادت‌می‌کنند.

عفونت صفحات زیر لثه: در موارد بسیار کمی پیش‌آمده است که صفحات دچار عفونت شده باشند. اگر این صفحات دچار عفونت شوند آنها را بیرون‌می‌کشند. در صورتی که بیمار فرد سیگاری باشد احتمالا عفونت صفحات زیر لثه در وی بیشتر است. در این‌گونه مواقع توصیه می‌شود که بیماران در صورتی که تمایل به جراحی فک دارند باید سیگار کشیدن را ترک‌کنند.

تنظیم دوباره جفت­شدگی دندان‌ها: گاهی‌اوقات شاید تیم‌ جراحی پیشنهاد‌کند که در صورت عمل جراحی دوباره می‌توان از تنظیم جفت‌شدگی دندانها برخوردارشد. البته این شرایط بسیار نادر اتفاق‌می‌افتد و درمورد مزایای این جراحی دومرتبه با بیمار صحبت‌می‌شود.

عودت‌کردن شرایط بعد از جراحی: در موارد بسیار نادر رخ می‌دهد. ممکن‌است در برخی از موارد فک و دندانها به موقعیت قبلی خود بازگردند. زمانی که این امر اتفاق‌بیفتد دیگر نیازی به جراحی بیشتر نیست چراکه دیگر نمی‌توان تغییرات چشمگیری ایجاد‌کرد.

چه متخصصینی جراحی فک را انجام‌می‌دهند؟


جراحی فک معمولا با توسط جراح دهان و فک و صورت با همکاری ارتودنتیست انجام‌می‌شود زیرا این جراحی اغلب شامل براکت قبل و بعد از جراحی می‌شود. هماهنگی دقیق بین جراح و ارتودنسی جهت کسب‌اطمینان از درمان صحیح دندان‌ها پس از جراحی ضروری‌است.

مدت زمان بستری‌شدن پس از جراحی چقدر است و دوره بهبودی چه‌مدت طول‌می‌کشد؟


اکثر بیماران به‌مدت یک‌شب در بیمارستان بستری‌می‌شوند و لازم است که بین ۲ تا ۴ هفته از رفتن به سرکار، دانشگاه و یا مدرسه خودداری‌کنند. سرعت بهبودی هر بیمار نسبت به بیمار دیگر متغییراست. احتمالا بعد از جراحی شاهد ورم باشید که ورم صورت در ۳۶ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل به شدیدترین حالت خود می‌رسد. این ورم معمولا بعد از گذشت ۲ الی ۳ هفته رفع‌شده و ظاهر نهایی صورت در طی چند ماه کاملا شفاف‌می‌شود. مقدار تغییر به‌وجودآمده در صورت بیمار بستگی به برنامه‌ریزی جراح برای ایجاد کمترین و یا بیشترین تغییر در صورت وی دارد.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی


بعد از عمل جراحی پزشک به شما توصیه‌می‌کند که از نوشیدنی و غذاهای نرم تغذیه‌کنید. اکثر بیماران بعد از جراحی دچار کاهش وزن می‌شوند لذا سعی‌کنید که به مقدار کافی کالری در رژیم غذایی خود بگنجانید. بعد از جراحی، بدلیل بروز ورم دهان بیمار تاحد زیادی نمی تواند بازشود لذا بهتر است از غذاهای روان و نرم همانند سوپ، ماست و …. استفاده‌کنید. طی گذشت چند هفته می‌توانید به رژیم غذایی طبیعی خود بازگردید اما بیاد داشته‌باشید که تا شش هفته از خوردن غذاهای سخت و سفت دوری‌کنید تا استخوان فک التیام‌یابد. مسواک­زدن در تمام مراحل درمانی بسیار مهم است اما اهمیت استفاده از آن بعد از جراحی دو‌چندان می‌شود. توصیه‌می‌شود که در طی چند هفته اول بعد از جراحی از مسواکهای نرم استفاده‌کنید.

آیا بعد از جراحی فک، جای زخمی باقی‌می‌ماند؟


اکثر جراحی‌های فک از درون دهان صورت می‌گیرند لذا تنها جای زخم باقیمانده خطوط سفید و ریز در امتداد خط لثه هستند.

تغییرات بعد از جراحی ارتودنسی به چه شکلی است؟


هنگامی‌که بعد از جراحی به‌هوش می‌آید، احساس خواب‌آلودگی، متورم شدن و درد در اطراف دهان و صورت می‌کنید.

ممکن‌است که بلافاصله بعد از جراحی دچار بیحسی در قسمتهایی از صورت‌شوید. این پدیده کاملا طبیعی بوده و به مرور زمان رفع‌می‌شود. هنگامی که برای اولین بار به‌هوش‌می‌آیید قادر به بازکردن دهان خود‌هستید. اما از روز بعد به کمک بستن برخی کش‌های الاستیکی نرم و براکت‌ها بر روی دندانهای بالا و پایین، دندانهای شما را به سمت موقعیت جدید می‌برند. شاید تا چند روز صورت شما دچار ورم و کبودی، مخصوصا در قسمتهای زیر چانه و بعضا در قسمت گردن بدلیل رفع‌شدن کبودی از قسمت فک شود.

شما می‌توانید بعد از گذشت یکی دو روز به تحرک خود ادامه‌دهید البته تا یکماه نباید به شرایط و کار طبیعی برگردید.

نتایج نهایی زیبایی پس از چه‌مدت از درمان جراحی فک و ارتودنسی قابل مشاهده است؟


تا چند روز شاهد ورم و شاید هم کبودی چندرنگی در صورت خود خواهید بود. با برطرف‌شدن تورم و کبودی صورت، می‌توان نظاره‌گر نتایج زیبایی و بهبودی در صورت خود باشید.

چه‌مدت طول می‌کشد تا فک بیمار التیام‌یابد؟


مدت زمان لازم برای بهبودی بستگی به سن فرد و وضعیت جسمانی وی بستگی‌دارد اما در حالت کلی تقریبا استخوانهای فک بعد از دو تا سه ماه التیام می‌یابند.

آیا امکان دارد که بعضی از قسمت‌های صورت و دهان بعد از جراحی ارتودنسی دچار بیحسی شوند؟


هرچند پزشک در حین جراحی با دقت زیادی از عصب‌هایی که در فک وجود دارند مراقبت می‌کند اما با این حال برخی از قسمت‌های صورت بعد از جراحی دچار بیحسی می‌شوند. این بیحسی به مرور زمان خودبخود برطرف‌می‌شود.

اگر پزشک فک بالایی را تکان داده‌باشد پس در اینصورت بیحسی معمولا تنها در گونه‌ها، لب بالایی و دندانها به‌وجود می‌آید. اما اگر پزشک فک پایینی را تکان‌داده‌باشد در اینصورت ممکن‌است لب پایینی، چانه و دندانها و شاید هم زبان فرد دچار بیحسی شوند.

چرا بعضی از افراد پس از جراحی ارتودنسی دچار بیحسی می‌شوند؟


بیحسی که از لحاظ پزشکی بدان ناهنجاری بساوایی می‌گویند عبارتست از کاهش حس در قسمتهای دارای عصب‌های حسی مخصوص و انتهای عصب.

در طول جراحی مراقبت از آسیب‌دیدگی مستقیم عصب‌های رد شده از فک های بالایی و پایینی نسبتا راحت است. این عصب‌ها در بین فک‌ها و بافت در شاخه‌های باریکتر و عصب‌هایی با انتهای ریز تقسیم‌می‌شود بطوری که چون به‌راحتی دیده نمی‌شوند لذا محافظت از آنها راحت نیست. ممکن است که برخی از این عصب‌ها در حین جراحی بریده و یا دچار کبودی شوند اما شاخه‌های تکی تنها در قسمتهای کوچکتری از پوست و بافت جریان‌دارند از این رو قسمتهای تحت تاثیر قرارگرفته محدود است.

اگر عصب‌ها دچار کبودی شده‌باشند در اینصورت آنها می‌توانند خود را ترمیم‌کنند و اگر دچار بریدگی نازکی شده‌باشند نیز می‌توانند بخودی خود درمان شوند. این بدان معناست که بیحسی ناشی از بعد جراحی بعد از گذشت چند هفته یا چند ماه برطرف‌می‌شود.

عصب‌هایی نیز وجوددارند که حرکات عضلات صورت و فک‌ها را کنترل می‌کنند. خوشبختانه این عصب‌ها از قسمتهایی از صورت و فک که تحت جراحی ارتودنسی قرار قرارمی‌گیرند رد نشده‌اند لذا حرکات صورت و لب‌ها در جراحی فک تحت تاثیر قرار‌نمی‌گیرند.

آیا امکان‌دارد که فرد دچار بیحسی دراز مدت بعد از جراحی ارتودنسی شود؟


در موارد بسیار ناد چنین اتفاقی‌رخ‌می‌دهد.

بعد از جراحی فک به چه نوع ارتودنسی نیاز هست؟


جراح دهان و فک و ارتودنتیست با هم کار می‌کنند تا در مورد جراحی و درمانهای قبل و بعد ارتودنسی برنامه‌ریزی‌کنند.

بیشتر افراد حداقل به بعضی از درمانهای ارتودنسی بعد از جراحی جهت ترازکردن دندانها و کسب بهترین تناسب بین دندانهای بالا و پایین در موقعیت جدید فک‌ها نیاز دارند. این دوره ارتودنسی بین ۳ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد و بعد از آن براکتهای ثابت برداشته‌می‌شوند.

بعد از آن که وسایل ثابت برداشته‌شدند معمولا یک دوره جهت تنظیم دندانها وجوددارد. در این بین از نگهدارنده‌های ثابت و غیرثابت جهت کنترل حرکات ناخواسته دندانها استفاده می‌شود. معمولا در فک بالایی از نگهدارنده‌های غیرثابت استفاده می‌شود که می‌توان آنها را جهت تمیزکردن بیرون‌درآورد. معمولا در فک پایین یک نگهدارنده‌ی ثابت را در پشت دندانهای جلویی ردیف پایین چسب‌می‌زنند و تا ۱۲ ماه می‌توان از آنها استفاده‌کرد.

عموما بعد از جراحی، بیماران بنا به ماهیت جراحی از رژیم کاملا مایع استفاده‌می‌کنند. به محض اجازه دکتر می‌توان از غذاهای راحت‌الحلقوم استفاده‌کرد و سپس و به مرور زمان می‌توان سراغ غذاهای سفت وسخت نیز رفت. رعایت راهنمایی‌هایی پزشک جراح پس از جراحی در خصوص رژیم غذایی جهت عدم قطع پروسه بهبودی بسیار حائز اهیمت است. دوران بهبودی می‌توان از چند هفته در جراحی‌های کوچک تا یکسال در جراحی‌های سخت و پیچیده طول‌بکشد.

هزینه جراحی ارتوگانتیک (جراحی فک) چقدر است؟


جراحی فک نوعی جراحی اصلاح کننده‌ی فک است که فک بیمار را صاف یا تراز‌کرده و ناهنجاری‌های اسکلتی مربوطه را در صورت نیاز بیمار اصلاح‌می‌کند. حداقل هزینه این جراحی شامل دستمزد جراح، هزینه‌های مربوط به بیمارستان، ارتودنتیست، داروهای مسکن و هزینه بیهوشی می‌باشد. با این حال، ممکن‌است که هزینه‌های نهایی به تعداد شرایط منحصر بفرد هر شخص بستگی داشته‌باشد.

 

به این پست امتیاز دهید.
زیباسازی صورت با اصلاح انحراف چانه و فک با ارتودنسی و جراحی فک
۵ از ۲ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *