درمان ارتودنسی یا لمینت دندان برای ایجاد زیبایی در لبخند

درمان ارتودنسی یا لمینت دندان برای ایجاد زیبایی در لبخند

مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و رفتن به دندان پزشک همه بخشهای مهمی از حفظ سلامت دندان هستند. اما چه می‌شد اگر شما با مرتب بودن دندان‌هایتان مسئله‌ای داشتید که نیازمند درمان شدیدتری داشت؟

شاید شما مانند یک کودک نتوانید از بریسها استفاده کنید یا لبخندی داشته باشید که در آن بین دندان‌ها فاصله باشد و سبب شود نتوانید در دانشگاه کنار کسی بنشینید. اگر چنین است الان زمانی است که برای انجام برخی کارهای آرایشی، باید به دندان پزشک مراجعه کنید.

البته، هر کسی نمی‌خواهد و نیاز نیست که بصورت تخصصی دندانهایش سفید و صاف باشند. اما اگر شما انجام می‌دهید، بریسها، روکشها و تاجها می‌توانند کمک کنند. اینها سه روشی هستند که بسیار ایمن و مفیدند.

تصورات اشتباهی در مورد ارتودنسی در بین بیماران وجود دارد که باعث میشود به سلامت دهان خود و درمان ارتودنسی بی توجه بوده یا حتی از انجام آن سرباز زنند. اگر نگرانی اصلی یک بیمار، فاصله بین  دندانهایش باشد، سخت است که تصمیم بگیرد چه روش درمانی بهترین است.  برخلاف تصورات بدی که از دندانپزشکان وجود دارد، معاینات دندانپزشکی شما باید یک اتفاق بدون درد باشد. آیا استفاده از بریسها بهتر است یا روشکهای پروسلین؟ باید به یک متخصص اورتودنسی مراجعه کند یا به یک دندان پزشک آرایشی؟

بیمارانی که به دنبال بهبودی وضعیت لبخندشان هستند اغلب با این مسئله مواجهند که آیا از یک سری روکشهای پروسلین استفاده کنند یا از درمانهای اورتودنتیک (بریسها).

در گذشته، اغلب افراد برای مرتب کردن دندان و بهبود جویدن از بریسها استفاده می‌کردند. امروزه، بریسهای شفاف مانند اینوایزلاین بخاطر ظاهر تقریبا ناپیدا و راحتی استفاده از آن بیشتر طرفدار پیدا کرده است. هنوز انتخاب‌های دیگری نیز وجود دارد: روکشهای پروسلین می‌توانند برخی مشکلات ظاهری و وضعیتی دندانها را حل کنند.

آنچه در مورد تاجها لازم است بدانید


آنها چه هستند

آنچه در مورد تاجها لازم است بدانید

تاجها که کپ نیز نامیده می‌شوند هم از دندانها در برابر تخریب محافظت می‌کنند و هم ظاهری زیبا و دلپسند به دندان می‌دهند. آنها کل دندان ناسالم (دندان اصلی که محفظه‌ای برای تاج درست می‌کند) را در بر می‌گیرند و شکل و موقعیتشان می‌تواند تغییر کند. تاجهای امروزی از مواد مختلفی ساخته می‌شوند که عبارتند از پروسلاین بر پایه‌ای از جنس روی یا پروسلاین جامد (مشکلات تولیدات قدیمی این محصول که درخشندگی فلزی یا سیاه شدگی اطراف آنها روی دندان در محل اتصال به لثه بود، برطرف شده). یک تاج می‌تواند از هزاران سایه و سپس رنگ آمیزی ظریف روی آن ساخته شود تا شفافیت و لکه‌های سفید آن تا حد ممکن، آن را طبیعی جلوه دهد.

چه وقت آنها برای استفاده ایدآلند؟

وقتی که شما تخریب شدگی، شکستگی، تراش خوردگی بد، شکستگی خیلی بزرگ در روکشی که قابل تعویض نباشد یا به شکل معنی‌داری دندان قروچه دارید یا اگر نیاز به تعویض تاج قدیمی باشد، انجام این کار برای شما مناسب است.

مزایای لمینت چیست؟

“لمینت دارای استحکام بالا می باشد، ظاهر طبیعی دارد و نسبت به لک شدن مقاوم است. به این ترتیب می تواند ظاهر دندان شکسته ، تغییر رنگ داده، و پوسیده را اصلاح کند. لمینت همچنین می تواند به صاف کردن دندان هایی کمک کند که دارای مقداری انحراف یا کجی دندان هستند.”[منبع: dencare.ir  مقاله:لمینت دندان]

استفاده از آنها چه مدت لازم است؟

شما از تاج موقت به مدت یک هفته استفاده می‌کنید تا تاج دائمی‌تان آماده شود.

تاریخ انقضای تاج چه مدت است؟

اغلب تاجها ۱۰ تا ۱۵ سال یا گاهی بیشتر داوم می‌آورند.

آنچه که لازم است در مورد لمینت بدانید


آنها چه هستند؟

آنچه که لازم است در مورد لمینت بدانید

روکش، ویفر ظریفی است از جنس پروسلین که جلوی دندان را می‌پوشاند. وقتی مشخص می‌شود چه تعداد از دندانهای بیمار باید پوشانده شود، دندان پزشک تصمیم می‌گیرد که چگونه آنها را پرکند. اغلب افراد به ۸ تا ۱۰ لمینت نیاز دارند.

چه وقت استفاده از لمینت مناسب است؟


وقتی شما می‌خواهید شکل ظاهری، اندازه، موقعیت یا رنگ دندان را عوض کنید. در هر حال برخی دندان پزشکان معتقدند که گاهی اوقات آنها می‌بایست ابتدا مشکلات جویدن را حل کنند.

مزایا لمینت چیست؟

مزایای لمینت این است که “دارای استحکام بالا می باشد، ظاهر طبیعی دارد و نسبت به لک شدن مقاوم است. به این ترتیب لمینت می تواند ظاهر دندان شکسته ، تغییر رنگ داده، و پوسیده را اصلاح کند.  لمینت همچنین می تواند به صاف کردن دندان هایی کمک کند که دارای مقداری انحراف یا کجی دندان هستند. “[منبع: dencare.ir]

چه چیزی جدید است؟

برخی دندان پزشکان امروزی، دستگاه های دیجیتال دارند که دندانهای بیمار را اسکن می‌کند. این اسکن می‌تواند به آزمایشگاه دندانپزشکی ایمیل شود تا کارها با سرعت بیشتری انجام شود.

استفاده از آنها چه مدت لازم است؟

ساخت لمینت ممکن است تا ۱۰ روز طول بکشد و نیازمند برداشتن بخشی از مینای دندان است. شما لمینت‌های موقتی را استفاده می‌کنید تا نوع دائمی آن آماده شود. راه سریعتر استفاده از لمینت‌های بدون نیاز به آماده سازی است که از یک ترکیب پیوندی ساده برای چسبیدن به دندان استفاده می‌کنند. اما آنها بصورت غیر منتظره ممکن است بترکند و گزینه خوبی برای پوشش دندانهای تغییر رنگ داده نیستند.

تاریخ انقضای آنها چه مدت است؟

بین ۱۰ تا ۱۵ سال. کشیدن سیگار و مصرف کافئین، رنگ طبیعی دندان را بیشتر از لمینت تغییر می‌دهد. بنابراین اجتناب از مصرف هر دو  سبب دوام بیشتر لمینت‌ها برای چندین سال می‌شود.

نکته

از پزشک خود در مورد استفاده از ملایم از چسب پولیش در مدت چکاب سوال کنید. چسب پولیشی که زبر باشد درخشندگی را از بین خواهد برد.

روکش‌ها ساختار پروسلین بخصوصی هستند که بطور خاص برای پوشاندن سطح جلویی دندانها ساخته می‌شوند. شما می‌توانید به آنها به دیده یک پوشش ویفری ظریف که هم از دندان‌ها محافظت می‌کند و هم سبب زیبایی آنها می‌شود نگاه کنید.

لمینت می‌تواند بطور ماثر رنگ، شکل، اندازه یا حتی طول دندانها را تغییر دهد. در نتیجه آنها می‌توانند برخی مشکلات سنتی بریسها را برطرف کنند. این امر بخصوص در برخورد با فاصله زیاد بین دندان‌ها مفید است.

لمینت‌ها بسیار خوبند اگر شما مایل به آراستن دندان‌های خود باشید. مانند:

  • دندانهایی که رنگشان تغییر کرده باشد با استفاده از این روش سفیدی‌شان قابل درمان است.
  • دندانهایی که شکسته یا ساییده شده‌اند نیاز به اصلاح دارند. البته این روش آنها را تقویت نمی‌کند.
  • دندانهایی که شکل ظاهری یا طول آنها مورد پسند شما نیست با این روش اصلاح می‌شوند.

قیمت لمینت‌ها چقدر است؟ بسته به تعدادی که نیاز دارید، لمینت‌ها ممکن است ارزانتر از بریسها باشند. در هر حال آنها نمی‌توانند مشکلات نامرتبی زیاد را برطرف کنند. تنها می‌توانند شکل و سطح ظاهری دندان را بهتر کنند.

آنچه در مورد بریسها لازم است بدانید


آنها چه هستند؟

آنچه در مورد بریسها لازم است بدانید

بریسها تجهیزات فلزی هستند که فشار ثابتی را به دندانها اعمال می‌کنند تا مشکلات نامرتب بودن و مشکلات مربوط به جلوآمدگی و عقب رفتگی آنها، تصحیح شود. اغلب دندان پزشکان با بریسها کار نمی‌کنند بلکه در این خصوص با یک متخصصین اورتودنسی همکاری می‌کنند.

برای  چه کسانی مناسبند؟

اگر دندانها برگشته یا چرخیده باشند یا اگر عمل گاز گرفتن به درستی انجام نمی‌شود، دندانها در موقعیت صحیحی قرار ندارند.

چه چیزی جدید است؟

به عنوان یک جایگزین برخی دندان پزشکان اینوایزلاین‌های شفاف را که با کامپیوتر طراحی شده‌اند و قابل برداشتن هستند را  پیشنهاد می‌دهند که شما هر دو هفته یکبار آنها را عوض می‌کنید تا زمانیکه دندانهایتان به شکل مناسبی مرتب شود. در هر حال بریسهای سنتی در شرایط بغرنج بهتر عمل می‌کنند.

استفاده از آنها چه مدت لازم است؟

دو یا سه سال برای بریسها و تقریبا یک سال برای اینوایزلاین. بعد از آن، لازم است بطور منظم از نگهدارنده استفاده کنید تا از بازگشت دندانها به موقعیت اولیه‌شان جلوگیری کنید.

بریسها برای کمک به رفع مشکلات زیر تولید می‌شوند:

  • تورفتگی یا بیرون زدگی یا انحراف به یک سمت دندانهای جلویی
  • فاصله خیلی زیاد بین دندانها
  • فشردگی بیش از حد دندانها

بطور کلی، بریسها برای رفع مشکلات جدی نامرتبی چندین دندان گزینه بهتری هستند. با اعمال فشار مداوم در طول زمان، مشکل می‌تواند بطور کامل حل شود. این مسئله به مدت طولانی از سلامت دهان و دندان پشتیبانی می‌کند.

برخی افراد از بریسها اجتناب می‌کنند زیرا آنها جایگزینهای ایمن‌تر و راحت‌تر می‌خواهند. خوشبختانه اینوایزلاین در حال حاضر در دسترس است. اینوایزلاین از یک سری کشوهای پلاستیکی شفاف تشکل شده که در حالیکه هر زمان که بخواهید به راحتی برداشته می‌شوند، به مرتب شدن دندانها کمک می‌کنند.

هر دو روش اینوایزلاین و بریس ایمن و ماثرند. هزینه و مدت درمان به نیاز شما بستگی دارد. به هر حال نتیجه‌ای که از استفاده از بریسها می‌گیرید دائمی است!

مقایسه درمان اورتودنسی با لامینت


لامینت

اورتودنسی

از بین بردن غیرقابل برگشت مینا: مینای تمام سطح جلویی
دندان برداشته می‌شود تا لامینت به دندان شما بچسبد. این
عمل غیر قابل برگشت است.

دندانهای خودتان: درمان اورتودنتیک سبب صاف شدن دندانهای
خودتان و تصحیح عمل گاز گرفتنتان می‌شود. اگر به شکل
مناسبی مراقبت شوند تاثیر آن تا پایان عمر باقی می‌ماند.

روکش راه حل موقتی است: زیرا روکش‌ها از مواد ظریفی ساخته
شده‌اند و در معرض سایش و شکستگی قرار دارند. هر وقت این
اتفاقات بیافتد آنها نیازمند تعمیر یا جابجایی می‌شوند که
می‌تواند فرایند هزینه بری باشد.

هزنیه نهایی کم: اگرچه درمان اورتودنتیک ممکن است کمی
گرانتر از لامینت باشد، اما نتیجه آن دائمی است که به
معنی کمتر بودن معنی دار هزینه نهایی آن است.

طول عمر کم: حتی اگر آنها ساییده یا شکسته نشوند، طول
عمرشان ۵ تا ۱۲ سال بسته به کیفیتی که دارند، است. در این
نقطه تنها یک گزینه دارید که آن هم تعویض آنهاست.

ناپیدا بودن در طول درمان: با اینوایزلاین‌های مدرن
اورتودنتیک، شما می‌توانید از یک درمان دائمی اورتودنتیک
با استفاده از مرتب کننده‌های شفاف و قابل برداشتن، بجای
بریسهای فلزی، بهرمند شوید.

لمینتها نمی‌توانند همیشه نتیجه دلخواه را ارائه کنند:
لمینت‌ها بطور ماثر از طریق ماسک کردن دندان یا مشکلات
اورتودنتیک کار می‌کنند. در بعضی موارد آنها امکان ماسک
کردن فاصله‌ها یا نامرتبی دندانها را ندارند.

انتخاب سالم: علاوه بر اینکه درمان اورتودنتیک برای
آراستگی مفید است، مسائل بهداشتی نیز وجود دارند که باید
در نظر گرفته شوند. دندانهای کج شده می‌توانند احتمال
بیماریهای لثه را افزایش دهند و مطالعات نشان داده که
بیماریهای لثه خطر پیشرفت بیماریهای قلبی را نیز افزایش
می‌دهد.

بسیار مهم: لمینتها صرفا جنبه زیبایی دارند و هیچ نقشی در
حل مشکلات سلامتی دندان و عمل گاز گرفتن ندارند.

همانطور که می‌بینید، لمینت‌های دندان راه حل موقت هستند که عواقب طولانی دارند و در دراز مدت به شکل معنی‌داری هزینه بیشتری نسبت به رفع مشکل بصورت اساسی خواهند داشت.

به این پست امتیاز دهید.
درمان ارتودنسی یا لمینت دندان برای ایجاد زیبایی در لبخند
۵ از ۲ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *