تاثیر ارتودنسی بر زیبایی چهره و لبخند و مرتب و ردیف کردن دندان ها

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی چهره و لبخند و مرتب و ردیف کردن دندان ها

ارسطو می‌گوید “داشتن زیبایی فردی بیش از هر معرفی نامه‌ای برای افراد لازم است”. این گفته امروزه کاملا درست است زیرا امروزه شانس موفقیت افراد جذاب بیشتر است. دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی نقش مهمی در زیباسازی ظاهر و لبخند فرد و درنتیجه افزایش اعتماد به نفس او دارند. هماهنگی بین اجزای اصلی صورت باعث ایجاد یک چهره زیبا می‌شود. “ویژگی‌های اصلی صورت” شامل لبخند و اجزای آن، دندان‌ها، لثه‌ و لب‌ها، چشم‌ها و چهارچوب صورت است. متخصصین ارتودنسی و متخصصین حرفه دندانپزشکی با دو ویژگی از سه ویژگی اصلی صورت سر و کار دارند. آنها می‌توانند با انجام جراحی ارتوپدی و/یا ارتودنسی، لبخند و چهار چوب صورت فرد را تا حد زیادی تغییر داده و بهبود بخشند.

افراد مختلف ممکن است به دلایل داشتن انواع نامرتبی و بی‌نظمی دندان‌ها و یا مشکلاتی در استخوان فک به روش‌های گوناگون درمان ارتودنسی نیاز داشته باشند، برهمین اساس متخصصین بالینی باید از عناصر و اصول اساسی زیبایی شناسی و ویژگی‌های دندان‌های افراد آگاهی کافی داشته باشند. اصطلاح زیبایی شناسی به برداشت فرد از زیبایی برمی‌گردد. بنابراین، متخصص برای ایجاد یک لبخند زیبا باید از مفهوم زیبایی و ابزارهای مورد نیاز موجود برای ایجاد لبخند زیبا آگاه باشد.

اخیرا زیباسازی در دندانپزشکی به یک عامل محرک در میان بیماران و به دلیل اصلی درمان و مراقبت از دندان‌ها تبدیل شده است. از زمان ایجاد ارتودنسی به عنوان یک شاخه‌ی مجزا در دندانپزشکی، روش‌ها و تکنیک‌های جدیدی، هم در نوع ابزارها و وسایل مورد استفاده و هم در برنامه‌های درمان به وجود آمده است. زیبایی شناختی ارتودنسی شامل زیبایی شناسی میکرو و ماکرو، زیبایی شناختی لثه و صورت می‌باشد. با این روش برای برنامه‌ریزی درمان، نه تنها نیازهای عملکردی و بیولوژیک فرد برآورده می‌شد، بلکه نتایج ثابت و مداومی نیز حاصل می‌گشت. برنامه‌های درمان کمتر تهاجمی باعث شده که بیماران راحت‌تر بتوانند روش درمانی خود در آینده را انتخاب کنند هرچند روش‌های جدید همیشه در حال ابداع هستند.

برای دریافت مشاوره زیبایی در کلینیک تخصصی ارتودنسیما  تحت نظر دکتر میتوانید با شماره ما تماس حاصل فرمایید.

ملاحظات ارتودنسی در زیبایی شناسی دندان

زمانی که موضوع اصلاح لبخند بیماران مطرح باشد، موارد زیادی را در ارتودنسی باید در نظر گرفت. دندانپزشکان قبل از ارائه روش درمان مناسب با نیازهای هر فرد، لبخند هر بیمار را بررسی می‌کنند. برای اینکه فرد لبخند زیبایی داشته باشد، سه ساختار اصلی لبخند (لب‌ها، لثه‌ها و دندان‌ها) باید به طور هماهنگ با یکدیگر ترکیب شوند.

در طول درمان، ساختار دندان‌ها توسط ارتودنسی اصلاح شده و دندان‌هایی که جلو هستند به محل طبیعی خود برگشته و صاف و مستقیم می‌شوند. سپس، توسط ونیرها زیبایی برگردانده شده و نیاز نیست برای افزایش زیبایی دندان از کاهش دندان استفاده شود.

بازگشت به یک لبخند سالم: زیبایی دندان و ارتودنسی

بازگشت به یک لبخند سالم زیبایی دندان و ارتودنسی

بهبود لبخند؟ بله چنین چیزی امکان‌پذیر است.
بسته بودن فضاهای ماگزیلاری فک بالا که در اثر وجود تفاوت‌های موجود در اندازه دندان‌ به وجود می‌آید، را می‌توان با برخی درمان‌های ارتودنسی که به ایجاد مجدد فضای دندانی کمک می‌کنند اصلاح کرد. برای بازیابی صحیح و جاسازی دندان‌های پیشین باید فضای مورد نیاز بررسی شود. نتایج زیبایی شناسی ونیرهای دندانی (روکش‌های دندانی) که بدون کوچک کردن دندان استفاده می‌شوند به جاسازی مجدد و کامل دندان‌ها قبل از شروع برنامه بازسازی مرتبط است.

زمانی که قرارگیری نامناسب برخی از دندان‌ها به سمت قسمت بدون دندان باعث ایجاد فضای دندانی زیادی شود، برای باز کردن فضای کافی برای ایمپلنت و ایجاد امکان ترازبندی صحیح در ایمپلنت‌های آینده باید ارتودنسی انجام شود.[منبع : سایت ایمپلنت دکتر هاشمی]

وجود یک مثلث مشکی بین دندان‌های پیشین، مخصوصا بین دندان‌های پیشین مرکزی، اغلب برای بسیاری از بیماران ناخوشایند است. و این فاصله معمولا زمانی ایجاد می‌شود که روی هم افتادگی دندان‌های پیشین اصلاح شده‌اند در صورتی که پاپیلای دندان هنوز رشد نکرده است. کاهش این فضاهای نازیبا و اصلاح خطوط لبه‌های دندان‌های پیشین توسط متخصصین ارتودنسی انجام می‌شود.

در ارتودنسی از اصطلاح “مال اکلوژن” (تراز نامناسب دندان‌ها) برای توصیف بایت بد یا نامناسب استفاده می‌شود. این اصطلاح و به این معنی می‌باشد که دندان‌های فرد به درستی روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند. با اینکه با وجود مال اکلوژن نیز فرد می‌تواند غذا بخورد و آشامیدنی بنوشد، اما مال اکلوژن باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود که عبارتند از:

 • بایت بد باعث اعمال فشار غیر ضروری بر برخی از دندان‌ها و آسیب یا شکستگی دندان‌ها می‌شود.
 • بایت بد می‌تواند باعث ایجاد فشار زیاد بر عضلات جونده و در نتیجه منجر به سردرد و سندرم TMJ شود.
 • شلوغی دندان‌ها باعث می‌شود تمیز کردن دندان‌ها سخت‌تر و بنابراین احتمال پوسیدگی دندان‌ها بیشتر شود.
 • شلوغی دندانها باعث ایجاد بیماری لثه و از دست دادن دندان می‌شود.

همان طور که مشاهده می‌شود، درمان ارتودنسی الزاما باعث ایجاد لبخند زیبا نمی‌شود؛ بلکه می‌تواند دهانی سالم به فرد بدهد که سال‌ها سالم باقی مانده و به خوبی وظایف خود را انجام می‌دهد.

داشتن لبخند سالم اغلب باعث جذابیت لبخند می‌شود. با اینکه فرد ممکن است احساس کند تمرکز بر ظاهر لبخند کاری بسیار بیهوده است، اما مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که زیبایی لبخند باعث ایجاد یک تقاوت سازنده می‌شود.

رتبه بندی جذابیت، هوش، آگاهی، توافق و با وجدانی تا حد زیادی به خوب جفت شدن دندان‌ها بستگی دارد.

از آنجا که دیگران، افراد دارای لبخند زیبا را جذاب‌تر، باهوش‌تر و توافق‌پذیرتر می‌دانند، در نتیجه داشتن لبخند زیبا برای افراد در مدرسه، محل کار و جامعه از اهمیت بسیاری برخوردار است.  کودکانی که لبخند زیبا دارند در مدرسه کمتر مورد اذیت و آزار واقع می‌شوند و شانس بدست آوردن یک شغل خوب یا ارتقا شغلی در بزرگسالان دارای لبخند زیبا بیشتر است.

لبخند زیبا نه تنها به برداشت دیگران از فرد کمک می‌کند، بلکه اعتماد به نفس فرد را نیز افزایش می‌دهد. نیاز نیست فرد در اولین ملاقات‌ها یا اولین عکس‌هایش دندان‌های خود را پنهان کند زیرا با انجام ارتودنسی خوب، فرد دید بهتری نسبت به خود پیدا خواهد کرد.

اکنون سوالی که مطرح می‌شود این است که در درمان ارتودنسی زیبایی از اهمیت بیشتری برخوردار است یا عملکرد؟

زیبایی و عملکرد به یکدیگر وابسته و هردو مهم هستند. به عبارت دیگر، اگر فرد بخواهد درمان زیبایی انجام دهد، مجبور است عملکرد دندان‌ها را نیز اصلاح کند. و اگر فرد بخواهد عملکرد دندان‌ها را اصلاح کند، باید مطمئن شود که دندان‌ها ظاهر زیبایی دارند.

به همین دلیل است که اگر بایت خوب باشد، ظاهر دندان نیز زیبا خواهد بود. یعنی اور بایت و آندر بایت وجود نداشته و دندان‌ها شلوغ یا کج نیستند.

ارتودنسی می‌تواند مشکلات مختلف، از جمله مشکلات زیبایی و مشکلات عملکردی را رفع کند. برخی از مشکلاتی که با ارتودنسی برطرف می‌شوند عبارتند از:

 • اور بایت: در اور بایت دندان‌های جلوی بالا خیلی از دندان‌های پایین جلوتر هستند.
 • آندربایت: در آندربایت دندان‌های پایین خیلی جلو هستند یا دندان‌های بالا خیلی عقب هستند.
 • اپن بایت: در اپن بایت بین سطوح بایت برخی از دندان‌ها در هنگام بایت فضایی ایجاد می‌شود.
 • فضای بین دندانی یا اسپیسینگ: در اسپیسینگ بین دندان‌ها فاصله قابل توجهی وجود دارد.
 • شلوغی دندان: علت اصلی شلوغی دندان‌ها این است که تعداد دندان‌های موجود‌ بر روی خط دندان‌ها بیشتر از فضای موجود است. شلوغی دندان باعث کجی دندان‌ها می‌شود.

روش‌های درمانی موجود چه روش‌هایی هستند؟

در حوزه عملکرد و زیبایی شناختی، اگر فرد بخواهد از بریس استفاده کند، بدون شک نگران حالت لبخند خود یا فرزندش در هنگام استفاده از بریس خواهد بود. برای تراز کردن دندان‌ها سه روش اصلی وجود دارد.

بریس‌های فلزی رایج‌ترین نوع بریس‌ها هستند که از فولاد ضد
زنگ ساخته شده‌اند. هرچند بریس‌های فلزی خیلی قابل توجه
هستند، اما رایج‌ترین نوع بریس برای کودکان و نوجوانان
می‌باشند زیرا هزینه آنها کمتر است و توانایی ایجاد تغییرات
شدید و مداوم را دارند.

بریس‌های فلزی:

بریس‌های سرامیکی از مواد شفاف ساخته شده‌اند و استفاده از
آنها در میان بزرگسالان بیشتر است زیر کمتر قابل توجه هستند.
مهم‌ترین اشکال بریس‌های سرامیکی این است که آنها شکننده‌تر
از بریس‌های فلزی هستند (به همین دلیل است که بریس‌های
سرامیکی برای کودکان مناسب نیستند)، و گره‌های الاستیکی در
طول جلسات ارتودنسی تغییر رنگ می‌دهند.

بریس‌های سرامیکی:

درمان با الاینرهای شفاف نیز در میان بزرگسالان بیشتر دیده
می‌شود زیرا الاینرهای شفاف کمتر قابل توجه هستند. صرفنظر
ازکمتر قابل توجه بودن، به فرد آزادی و انعطاف پذیری می‌دهند
زیرا فرد ‌می‌تواند در هنگام صرف غذا یا در مواقع دیگر
الاینرها را در آورد و تمیز کردن دندان را نیز آسان‌تر
می‌سازد. الاینرهای شفاف برای مشکلات دندانی خفیف‌تر مناسب
هستند و معمولا برای موارد شدید توصیه نمی‌شوند.

الاینرهای شفاف:

آیا جایگزینی برای درمان ارتودنسی و بریس‌ها وجود دارد؟


معمولا بریس‌ها موثرترین و دقیق‌ترین روش برای اصلاح هم ترازی دندان است. برای افرادی که نگران ظاهر بریس‌های فلزی هستند، جایگزین‌های دیگری وجود دارد. متخصصین ارتودنسی بریس‌های سرامیکی که به رنگ دندان بوده و زیاد قابل توجه نیستند را پیشنهاد می‌دهند. یک روش جایگزین دیگر استفاده از “اینویزالاین یا الاینر شفاف”می باشد. اینویزالاین‌ها صفحاتی از الاینرهای شفاف هستند که بدون استفاده از سیم یا براکت، دندان را صاف می‌کنند. ارتودنسی برخلاف برخی از روش‌های “سریع ترمیم کننده”، مانند ونیرها و تاج‌ها، ساختار طبیعی دندان را حفظ می‌کنند.

دندان پزشکی زیبایی چیست و چه تفاوتی با دندان پزشکی عمومی دارد؟


دندان پزشکی زیبایی هنر و علم را با یکدیگر ترکیب می‌کند تا لبخندی زیبا، سالم و بدون نقص به فرد هدیه دهد. با اینکه هدف دندان پزشکی عمومی حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها است، دندان پزشکی زیبایی روش‌های درمانی جامعی برای بهبود و حفظ ظاهر لبخند و احساس فرد دارد.

درمان‌های زیبایی معمول عبارتند از:

 • سفید کردن دندان
 • تغییر شکل/ تراز کردن خط دندان
 • باندینگ دندان
 • بریجینگ دندان
 • ونیر دندان
 • ایمپلنت‌های دندان
 • مواد پر کننده‌ی هم رنگ دندان
 • انتقال لبخند
به این پست امتیاز دهید.
تاثیر ارتودنسی بر زیبایی چهره و لبخند و مرتب و ردیف کردن دندان ها
۵ از ۲ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *