اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با روش ارتودنسی و درمان آن متناسب با چهره

اصلاح طرح لبخندبرای به دست آوردن یک لبخند زیبا، نه تنها باید دندان‌های سفیدی داشته باشید، بلکه شکل صحیح، وضعیت سالم و نسبت لثه‌ها و نیش‌های راحت و درستی نیز داشته باشید. لبخند لثه‌ای یک تشخیص بسیار درونی است که تفاوت زیادی را در جامعه دندانپزشک و غیر دندانپزشکی نشان می‌دهد. هنگامی که بیماران ديدن ظهور لثه را به عنوان یک نگرانی تلقی می‌کنند، دندانپزشك ترمیمی باید قبل از بررسی گزینه‌های درمان، علت آن را تعیین کند.

دهان شما، دندان‌های شما و لبخند شما اولین چیزهایی هستند که افراد در مورد شما متوجه می‌شوند. ممکن است مدل موی جذاب و با جلوه‌ای داشته باشید، حتی آرایش و لباس‌های گران‌تر داشته باشید: اما لبخند بی نقص با دندان‌های روشن ظاهر شما را کامل می‌کند. آیا تا به حال آرزو کرده‌اید که ای کاش در هنگام لبخند زدن کمتر لثه‌هایتان مشخص می‌شد؟ بسیاری از افراد نمی‌دانند که درمان‌های متعددی برای آن‌ها وجود دارد تا لبخند لثه‌ای را اصلاح کنند

برای دریافت مشاوره زیبایی در کلینیک تخصصی ارتودنسی ما تحت نظر دکتر می‌توانید با شماره ما  تماس بگیرید.

علل لبخند لثه‌ای


علل لبخند لثه‌ایاین موارد اندک عوامل اصلی هستند که می‌توانند لبخند لثه‌ای ایجاد کنند:

 • لب بالای کوتاه: اگر بیمار دارای لب فوقانی بسیار کوتاه باشد، لثه و دندان‌های بالای او را پوشش نمی‌دهد
 • لب فوق متحرک ( لبی که بیش از حد حرکت می‌کند): بعضی از افراد با لب‌های بالایی کوتاه‌تر متولد می‌شوند که هنگام لبخند زدن میزان لثه بیشتری را به نمایش می‌گذارد.
 • VME یا آرواره عمودی اضافی: (راموس کوتاه و رشد بیش از حد فک بالا)
 • بیرون آمدن بیش از حد دندان: (اوربایت بیش از حد)
 • سایش و رویش جبرانی
 • رویش فعال تغییر یافته: (دندان‌ها از استخوان خارج نمی‌شوند)
 • تغییر انفعالی تغییر یافته: (با بالغ شدن فرد لثه به عقب کشیده نمی‌شود)
 • رویش غیر طبیعی دندان‌ها: اگر دندان‌ها به صورت غیر طبیعی رشد کنند، هنگامی که لبخند می‌زنید ممکن است لثه‌تان بیشتر پیدا باشد
 • رشد کودک: – نشانه‌های زودرس رشد استخوان می‌تواند در کودکان مشاهده شود استفاده از بریس می‌تواند راه حلی برای اطمینان از عدم ایجاد لبخند لثه‌ای باشد

 

درمان لبخند لثه‌ای


درمان لبخند لثه‌ایدرمان لبخند لثه‌ای توسط بیمارانی پیگیری می‌شود که احساس می‌کنند لبخندشان نامطلوب است. “لبخند لثه‌ای”، به لحاظ فنی به صورت نمایش بیش از حد لثه شناخته می‌شود، و به عنوان بیشترین عامل پرت کردن حواس توسط بسیاری از بیماران در نظر گرفته می‌شود. در حالی که بر خلاف بسیاری از مشکلات رایج دندانپزشکی که باید با درمان ارتودنسی برطرف شوند، لبخند لثه‌ای واقعا برای سلامتی دهان و دندان سلامت کلی زیان آور نیست. این مشکل بیشتر یک مسئله زیبایی است، اما در بین بهترین منافع بیماران، ظاهر و احساس بهترین وضعیت در شرایط اجتماعی و حرفه‌ای، کم اهمیت نیست. ظاهر لثه‌ای باعث عدم تعادل ظاهری در نسبت بیش از حد لثه به دندان می‌شود. به عبارت دیگر، در مقایسه با طول دندان‌ها، لثه زیادی نمایش داده می‌شود. درمان لبخند لثه‌ای برای همه متفاوت است. این شرایط را می‌توان با انواع روش‌های درمانی بسته به تشخیص فردی اصلاح کرد. نمایش بیش از حد لثه محدود به حذف بافت لثه یا جراحی ارتوگناتیک نیست. انواع درمان‌های ارتودنسی می‌توانند بسته به علل لبخند لثه‌ای خاص استفاده شوند.

 • اندازه یا شکل دندان
 • ناهنجاری‌های فک
 • شکل یا اندازه لب
 • رویش با تاخیر دندان
 • عضلات صورت

نمایش لثه بیش از حد باید به صورت فردی مورد ارزیابی قرار گیرد تا بتوان بهترین درمان را توصیه کرد. طی سال‌ها، جراحی موثرترین گزینه برای حل این مشکل بود. در حالی که جراحی به عنوان یک گزینه هزینه بر و دردناک شناخته شده بود، گزینه‌های جایگزین در طول سال‌ها در دسترس قرار گرفتند. درمان‌های جدید شامل ارتودنسی، جراحی پریودنتال، افزایش طول تاج دندان‌های کوتاه، جراحی ارتوگناتیک و در موارد جزئی درمان لیزر بود. در سال‌های اخیر، روش‌های غیر معمول مانند تغییر مکان لب و بوتاکس به عنوان گزینه‌ای برای درمان به کار گرفته شده‌اند. از آن جا که درمان با بوتاکس ارزان‌تر است و روش آسان‌تری به حساب می‌آید، محبوبیت پیدا کرده است. تزریق بوتاکس به عضلات لب بالا اعمال می‌شود تا عضلات را فلج کند و در هنگام لبخند از انقباض لب فوقانی جلوگیری شود. در حالی که این درمان یک گزینه کارآمد است، اگر علت این مسئله به جای لب ناشی از استخوان‌ها باشد، عمل نخواهد کرد. اگر چه زمانی که صحبت از تصور از خود به میان می‌آید، داشتن لبخند لثه‌ای می‌تواند مشکل بزرگی باشد، گزینه‌های جدید و بهبود یافته‌ای برای درمان در طول سال‌ها در دسترس قرار گرفته است. بیماران به جراحی پر هزینه و دردناک محدود نمی‌شوند، بلکه در حال حاضر روش‌های ارزان‌تر و کم تهاجمی‌تری برای داشتن لبخند بی نقص وجود دارد.

 کلینیک دندانپزشکی محتشم در مقاله اصلاح طرح لبخند خود بیان می کند: به کمک طراحی لبخند و تقبل هزینه اصلاح لبخند لثه ای می‌توان نقص‌های زیبایی گسترده‌ای مانند موارد زیر را برطرف نمود.

 • تغییر رنگ و از بین رفتن رنگ دندان
 • ترک یا لب پریدگی دندان از طریق تقبل هزينه لمينت دندان
 • فرسودگی، تغییر شکل یا اندازه نامناسب دندان با تقبل هزینه اصلاح طرح لبخند لثه ای قابل درمان می باشد.
 • انحراف یا کجی ملایم دندان
 • فاصله بین دندان ها
 • لبخند لثه نما (لبخند لثه ای)
 • خط لثه ناصاف.

ارتودنسیاین درمان دندان‌های بیش از حد بیرون آمده را به داخل هل می‌دهد و آن‌ها را به موقعیت صحیحی تراز می‌کند به طوری که نمایش لثه را از بین ببرد. هنگامی که دندان‌های بیرون آمده علت این وضعیت است، یک مجموعه از تجهیزات شفاف و سفارشی، بسیار شبیه به بریس، می‌توانند موقعیت دندان‌ها را اصلاح کنند. الاینرهای شفاف اینویزیلاین برای بیشتر بیماران در عرض چهار ماه تفاوت قابل توجهی را ایجاد می‌کنند، اما برای اتمام کار، حدود ۱۸ ماه طول زمان می‌برد. این درمان حداقل تهاجمی نتایج خوب درازمدت را برای بیمارانی که به عنوان متقاضیان مناسب واجد شرایط هستند، به ارمغان می‌آورد.

درمان ارتودنسی لبخند لثه‌ای با منشا آلوئولار

اصلاح لبخند لثه‌ای ممکن است یک هدف بسیار پیچیده برای متخصص ارتودنسی باشد. فقط لبخند لثه‌ای متوسط و ناشی از علت آلوئولار به درمان ارتودنسی مجزا پاسخ می‌دهد. لبخند لثه‌ای با منشا آلوئولار به طور کلی به اکلوژن بیش از حد مربوط است که به گروه دندان‌های نیش محدود می‌باشد. در لبخند لثه‌ای طبیعی عمودی، به داخل راندن دندان‌های نیش درمان انتخابی است. علاوه بر این، به جز در موارد شدید، لبخند لثه‌ای به ندرت هدف اصلی درمان ارتودنسی است. در عوض، معمولا با اصلاح مال اکلوژن، و تعیین برنامه درمان همراه است. درمان ممکن است در سن خیلی زود انجام شود تا از بروز اکلوژن بیش از حد جلوگیری شود. هنگامی که لبخند لثه‌ای ظهور کرد، مکانیزم‌های ارتودنسی برای بهبود رابطه بین لب بالا و دندان‌ها وجود دارد، که باعث کاهش میزان نمایش لثه می‌شود. تکنیک‌های متعارف می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. اگر چه این به داخل راندن دندان‌ها، دشوار به دست می‌آید و اغلب با اکستروژن دندان آسیاب همراه است، که ممکن است دلخواه نباشد، به ویژه در افرادی که لبخند لثه‌ای دارند و بیش از حد واگرا می‌خندند. اخیرا توسعه تکیه گاه‌های استخوانی مینی-اسکرو، امکان استفاده از درمان ارتودنسی را افزایش داده است: بافت اضافی عمودی بیش از حد که در بزرگسالان یافت می‌شود می‌تواند با به داخل راندن دندان‌ها اصلاح شود، و عوارض جانبی ناخواسته در بخش‌های خلفی را با موقعیت دهی به مینی- اسکرو تنظیم محدود نماید. این تکنیک به طور فزاینده ای برای اصلاح لبخند لثه‌ای در بزرگسالان استفاده می‌شود، چرا که مینی- اسکرو دارای چندین مزیت است:

 • راحتی در قرار دادن و برداشتن
 • نصب فوری
 • راحتی بیمار؛
 • هزینه نسبتا کم

این درمان جایگزین خوبی برای خطرات و نیازهای جراحی ارتوگناتیک، گزینه دیگر درمانی است. درمان ارتودنسی و جراحی برای لبخند لثه‌ای با منشاء اسکلتی است. در برخی موارد، درمان ارتودنسی مجزا برای اصلاح نمایش لثه بیش از حد قدامی کافی نیست، به ویژه هنگامی که منشا اسکلتی دارد و فراتر از دندان‌های پیش آسیاب است. جراحی، شامل استئوتومی کامل یا آرواره‌ای جزیی، می‌تواند ارتباط بین بازی بخش‌ها آرواره و لب بالا را بهبود بخشد.

جراحی

 • جراحی پریودنتال: افزایش طول تاج برای حرکت لثه‌ها به طور متناوب، معمولا بر روی دندان‌های کوتاه انجام می‌شود.
 • جراحی ارتوگناتیک: ماگزیلا را در یک جهت زوایه دار که بر روی آرواره اثر می‌گذارد، حرکت می‌دهد.

افزایش طول تاج را می‌توان بر روی دندان‌های کوتاه انجام داد یا وقتی که مشکلات مربوط به جهت گیری فک وجود دارد که نمی‌توان با الاینرهای نامرئی اصلاح کرد، می‌توان ماگزیلا را حرکت داد. فهرست روش‌های جراحی که می‌تواند انجام شود طولانی است و ممکن است شامل: ونیرهای پرسلین؛ پل؛ روکش؛ پر کردن؛ پر کردن فاصله بین دندان‌ها و باندینگ دندان بد شکل باشد. نتایج سریع، اما گران‌تر و تهاجمی‌تر از گزینه‌های دیگر هستند، بنابراین به طور کلی به عنوان آخرین راه حل استفاده می‌شوند

تغییر شکل لثه

شکل دهی به لثه با لیزر را می‌توان به دلایل مختلف انجام داد:

 • برای ترمیم دندان‌های ناهموار یا بد شکل
 • بافت لثه بیش از حد وعقب رفتن یا آویزان بودن بیش از حد لثه‌ها

نتایج دائمی هستند و بلافاصله پس از ۳۰ دقیقه قابل مشاهده خواهند بود. خطر عفونت به حداقل می‌رسد، درد کمی دارد، و تنها عوارض جانبی حساسیت جزیی و تورم برای یک هفته است. شکل دادن به لثه ممکن است در کنار روش‌های جراحی و پیوند عمل کند تا نتایج را بهبود بخشد. برای مواردی که این روش‌های درمانی سنتی عمل نمی‌کنند، مانند بیماری که لب فوق العاده متحرکی دارد، چند روش غیر معمول وجود دارد:

بوتاکس

مطالعات نشان می‌دهد بوتاکس، هنگامی که به عضلات لب فوقانی تزریق می‌شود می‌تواند یک روش موثر باشد؛ با این حال، بهبودی موقت است و باید هر سه تا شش ماه تکرار شود. بوتاکس درمان تجربی جدیدی است که برای کاهش ظاهر لبخند لثه‌ای استفاده می‌شود. اما، تنها زمانی عمل می‌کند که جمع شدن لب به عقب مسئله است؛ برای موارد دیگر، این روش فقط یک راه برای پوشش دادن دلیل اصلی است. بوتاکس هزینه سالانه زیادی برای بیماران به همراه دارد، زیرا تزریق معمول تنها سه ماه طول می کشد.

جراحی تغییر مکان لب

جراحی جابجایی لب، با عضلاتی سر و کار دارد که لب را بالا می‌برند تا دیگر نتوانند هنگام لبخند زدن لب را به بالا بکشند. تشخیص راه حل غیرقابل برگشت کلید نتیجه موفق است.

تغییر شکل با لیزر

لیزر برای برش دقیق هرگونه لثه اضافی استفاده می‌شود

 تزریقات ضد پیری

تزریق بر روی لب بالا می‌تواند عضلات را آزاد کند، که باعث می‌شود لب بالا به پایین بیافتد و لبخند لثه‌ای را پنهان کند

هزینه‌های درمان لبخند لثه‌ای


اگر “خدمات زیبایی دندان” را برای اکثر افراد ذکر کنید، بلافاصله به‌هالیوود، افراد مشهور، و درمان‌های بسیار گران قیمت فکر می‌کنند که افرادی که در دنیای واقعی زندگی می‌کنند، نمی‌توانند از پس آن برآیند. اما یک دقیقه صبر کنید. همه پیشرفت‌های حاصله در خدمات زیبایی هزینه زیادی ندارند و لبخند لثه‌ای یکی از مواردی است که می‌توان آن را با یک هزینه بسیار ارزان‌تر برطرف کرد. به عنوان یک درمان، اغلب بخشی از یک طرح گسترده‌تر را شکل می‌دهد. برای مثال، این طرح ممکن است شامل کارهای ارتودنسی باشد تا دندان‌های کج را صاف کند. در عوض، ممکن است از شامل ونیر یا سفید کردن دندان‌ها نیز باشد تا دندان‌هایتان را درخشنده کند – در ضمن، اکنون که لثه‌ها شکل داده شده‌اند، تمرکز واقعی روی مروایدهای سفید شما خواهد بود!

به این پست امتیاز دهید.
اصلاح طرح لبخند لثه‌ای با روش ارتودنسی و درمان آن متناسب با چهره
۵ از ۳ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *