از بین بردن لثه اضافی در درمان ارتودنسی با استفاده از لیزر

از-بین-بردن-لثه-اضافی-در-درمان-ارتودنسی-با-استفاده-از-لیزر

لیزر بافت نرم به سرعت در حال تبدیل شدن به یک تکنولوژی اصلی در دندانپزشکی عمومی است. استفاده از لیزر آسان است و عمل‌های دندانپزشکی را برای بیماران بسیار سریع و راحت می‌کند. متخصصین ارتودنسی از لیزر برای انجام عمل‌های ترمیمی، جراحی لثه و شکل‌دهی به این بافت نرم و دسترسی به دندان نهفته استفاده می‌کنند. بیش از دو دهه است که از لیزر در دندانپزشکی استفاده می‌شود. لیزر مخفف اصطلاح تقویت نور به روش گسیل القایی تابش است. هر طول موج با بافت خاصی برهم‌کنش دارد و حرارت معینی تولید می‌کند. لیزرهای CO2، Nd:YAG، دایود و Er:YAG  پرکاربردترین لیزرها در دندانپزشکی هستند. لیزر بافت نرم را در نهایت دقت و سرعت و با حداقل ناراحتی می‌برد و التیام سریع بافت را ممکن می‌کند. لیزر تحول چشمگیری را در زمینه درمان‌های دندانپزشکی ایجاد کرده است. متخصصین ارتودنسی به کمک تکنولوژی لیزر عمل‌های مختلفی را مانند باز کردن روی دندان نهفته، جراحی فرنکتومی یا درمان زخم آفت دهان انجام می‌دهند. به علاوه لیزر برای زیباسازی لثه پس از ارتودنسی به کار برده می‌شود. کاربرد لیزر در ارتودنسی و دندانپزشکی درمان‌ها را راحت‌تر کرده است و متخصص ارتودنسی جراحی‌های لثه و بافت نرم را با آسیب کمتری انجام می‌دهد.

درمان با لیزر سریع و آسان است. بخش اعظم بافت دهان نازک است و با داروی بی‌حسی موضعی به خوبی بی‌حس می‌شود. چون لیزر هم‌زمان با برش دادن لثه، رگ‌ها را نیز می‌بندد، خونریزی، ورم، انقباض یا عفونت به حداقل می‌رسد. ناراحتی ناشی از درمان با لیزر شبیه به تبخال است و ظرف یک روز برطرف می‌شود. چنانچه جراحی بافت نرم با لیزر انجام شود، زمان عمل و دوران نقاهت پس از جراحی کوتاه‌تر می‌شود.

برای دریافت مشاوره و نوبت ویزیت در کلینیک ما می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

کاربرد لیزر در دندانپزشکی و ارتودنسی


لیزر کاربردهای متعددی در پزشکی و دندانپزشکی دارد. بعضی لیزرها برای بافت‌های سختی مانند استخوان و دندان طراحی شده‌اند، اما بعضی فقط مختص بافت‌های نرم هستند. لیزرهای بافت نرم بیشترین کاربرد را در ارتودنسی دارند. متخصصین ارتودنسی حداقل به پنج دلیل زیر از لیزر در ارتودنسی استفاده می‌کنند:

 • نخستین دلیل این است که اگر درمان آفت، تبخال یا دیگر ضایعه‌های نزدیک به بریس ارتودنسی با لیزر انجام شود، بیمار راحت‌تر خواهد بود. متخصص لیزر را در فاصله معینی از ضایعه نگه می‌دارد، انرژی جذب می‌شود، اما بافت بریده نمی‌شود. لیزر ضایعه را بی‌حس می‌کند و روند التیام را شتاب می‌دهد.
 • دلیل دوم این است که متخصص ارتودنسی می‌تواند بخشی از ساختارهای طبیعی را که بر موقعیت دندان و لثه اثر می‌گذارد، جراحی کند. اتصال‌های عضلانی که فرنوم گفته می‌شود، بین لب و لثه قرار دارد. بعضی فرنوم‌ها یا بندها بیش از حد بلند هستند و تا بین دندان‌ها پایین می‌آیند، در نتیجه دندان‌ها فاصله‌دار می‌شود و لثه‌ها تحلیل می‌رود. از لیزر برای کوتاه کردن این بندها استفاده می‌شود، تا فاصله بین دندان‌ها بسته شود و از تحلیل رفتن بافت جلوگیری شود. این عمل فرنکتومی نامیده می‌شود.
 • دلیل دیگر استفاده از لیزر در ارتودنسی این است که با لیزر می‌توان بافت متورم را جراحی کرد. یکی از پی‌آمدهای رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ایجاد شدن بافت اضافی است. لثه اضافی علاوه بر ظاهر ناخوشایند، روی مینای دندان را نیز می‌پوشاند و زدودن پلاک را در آینده دشوارتر می‌کند. بنابراین متخصص ارتودنسی لثه‌های متورم را جراحی می‌کند تا به مینای زیر آن دسترسی پیدا کند.
 • دلیل چهارم این است که از لیزر می‌توان قبل از ارتودنسی، در طول ارتودنسی یا بعد از آن استفاده کرد. دندانپزشک لثه‌ها را با لیزر شکل می‌دهد تا دندان‌های قدامی زیباتر به نظر برسند. یکی از مشکلاتی که پس از ارتودنسی دندان‌های کج و نامرتب پیش می‌آید، این است که لثه‌های روی این دندان‌ها ناهموار می‌شود. متخصص سطح لثه‌ها را به سرعت با لیزر یک‌دست می‌کند و لثه‌ها را شکل می‌دهد تا لبخند زیباتر شود.
 • پنجمین مزیت کاربرد لیزر در ارتودنسی این است که لیزر زمان درمان را کوتاه می‌کند. برای این که متخصص ارتودنسی بتواند دندان‌ها را حرکت دهد، باید بریس را به تک تک دندان‌ها متصل کند. اما مشکل اینجا است که سطح دندان در بسیاری از موارد، به طور کامل یا جزئی با بافت لثه پوشیده شده است. در چنین شرایطی دندان نهفته است یا کاملاً از لثه بیرون نزده است. درهرحال چنانچه بافت با لیزر برداشته شود و براکت روی دندان گذاشته شود، دیگر لازم نیست که شش ماه یا یک سال انتظار کشید و به این ترتیب طول درمان کوتاه‌تر می‌شود.

عمل‌های با لیزر بافت نرم


لیزر کاربردهای گوناگونی در دندانپزشکی دارد که از آن جمله می‌توان به جراحی بافت نرم، ترمیم دندان پوسیده، درمان‌های لثه و حتی سفید کردن دندان اشاره کرد. از بین بردن لثه اضافی متداول‌ترین استفاده لیزر بافت نرم در دندانپزشکی است که با هدف بهبود ساختار لثه، باز کردن روی دندان نهفته یا برداشتن بافت اضافی برای جایگذاری صحیح براکت‌ها انجام می‌شود. لثه‌ها قاب دندان‌ها هستند و زیبایی آنها برای زیبایی لبخند ضروری است. برخی بیماران پس از ارتودنسی با لثه اضافی مواجه می‌شوند و اگر بلندی و شکل لثه‌ها نیز اصلاح شود، لبخندی بی‌نقص خلق خواهد شد. به علاوه زمانی که لثه اضافی برداشته می‌شود، می‌توان درمان‌های زیبایی یا ترمیمی را بهتر انجام داد. جراحی بافت نرم با لیزر عملی بسیار دقیق و مطمئن است که نتیجه‌ای قابل پیش‌بینی و مطلوب به دست می‌دهد. همچنین متخصص ارتودنسی برای دسترسی پیدا کردن به دندان نهفته یا دندانی که لثه اضافی دارد و نمی‌توان براکت را به خوبی روی آن قرار داد، از لیزر استفاده می‌کند. هر دو عمل تاثیرگذاری و دقت ارتودنسی را به نحو قابل توجهی بهبود می‌دهد. جراحی لثه اضافی با لیزر نیازی به تزریق آمپول بی‌حسی ندارد و داروهای موضعی، مانند ژل بی‌حسی برای انجام آن کفایت می‌کند. بنابراین ارتودنسی با لیزر هم برای متخصص و هم برای بیمار سودمند است. لیزر کاربردهای گوناگونی در دندانپزشکی دارد. درمان لثه با لیزر موثرتر از جرم گیری و تصحیح سطح ریشه به تنهایی است. کاهش باکتری، تحریک زیستی و جراحی بافت‌های آسیب دیده از مزایای لیزر است. متخصص لیزر را در شیار لثه قرار می‌دهد و اپیتلیوم آسیب دیده را برمی‌دارد. جرم‌گیری برای زدودن جرم و پلاک جمع شده روی سطوح ریشه انجام می‌شود. همچنین دندانپزشک در طول عصب‌کشی از لیزر استفاده می‌کند تا بهتر بتواند کانال‌ها را ببیند و ضدعفونی کند. علاوه بر لیزرهای مخصوص بافت نرم، لیزرهایی نیز برای برداشتن ساختار دندان پوسیده وجود دارد. دندانپزشک پوسیدگی را با لیزر برمی‌دارد، بیمار ناراحتی کمتری را تحمل می‌کند و حتی می‌توان پوسیدگی‌های کوچک را بدون نیاز به تزریق ترمیم کرد. به همین دلیل دندانپزشکان اطفال علاقه زیادی به لیزر دارند.

اگر زخمی در دهان دارید، که بهبود نمی‌یابد، بهتر است بدانید که بسیاری از لیزرها را می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که کمترین آسیب را به بافت‌های اطراف وارد کنند و جریان خون را در ناحیه افزایش دهند. این درمان ضایعه را تغییر می‌دهد تا کمتر احساس ناراحتی کنید و تحریک حاصل سرعت التیام را افزایش می‌دهد. اگر می‌خواهید دندان‌هایی سفید و درخشان داشته باشید، باز هم لیزر به کمک شما می‌آید. دندانپزشکان از لیزر برای برانگیختن  و فعال کردن عامل‌های سفیدکننده استفاده می‌کنند. این لیزرها اثر بلیچینگ را افزایش می‌دهند و لبخندی زیبا و درخشان را برایتان به ارمغان می‌آورند.

لیزر، ابزار چندکاربردی دندانپزشکی


ابزار-چندکاربردی-دندانپزشکی

به جرات می‌توان گفت که لیزر یکی از عجایب جدید جهان است. لیزر کاربردهای متعددی دارد. این تکنولوژی ظرف ۲۰ سال گذشته پیشرفت چشمگیری کرده است و همچنان در حال پیشرفت است. این دستاوردها لیزر را به ابزاری موثرتر و منعطف‌تر در دندانپزشکی مدرن تبدیل کرده است. مهم‌ترین مزایای لیزر بافت نرم در دندانپزشکی عبارت است از:

 • درد کمتر و کاهش نیاز به بی‌حسی
 • لیزر نسبت به دریل دندانپزشکی، اضطراب کمتری را به بیمار تحمیل می‌کند.
 • اگر دندان پوسیده با لیزر ترمیم شود، ساختار سالم دندان حفظ می‌شود.
 • ورم و خونریزی مربوط به جراحی لثه کمتر می‌شود.
 • التیام سریع‌تر
 • کمتر شدن خطر عفونت

لیزر و کاربردهای آن در ارتودنسی

لیزر جایگاه تثبیت شده‌ای در ارتودنسی دارد. لیزر بافت نرم مزایای متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به زیباسازی دندان‌ها و لثه‌ها، افزایش کارایی درمان و ارتقاء بهداشت دهان و دندان اشاره کرد. مسلماً لیزر در آینده کاربرد بیشتری در دندانپزشکی پیدا خواهد کرد. کاربرد لیزر در دندانپزشکی رو به گسترش است. در واقع آینده فرارسیده است و بسیاری از دندانپزشکان به عصر جدیدی وارد شده‌اند، که لیزر در آن جایگاه ویژه‌ای دارد. لیزر ابزاری با کاربردهای متعدد است که راحتی بیماران و دقت عمل را افزایش می‌دهد. لیزر چاشنی اعجاز را به دانش و هنر ارتودنسی افزوده است.

هزینه ارتودنسی دندان با لیزر


پژوهش‌ها نشان داده است که لیزر درد و ناراحتی پس از درمان را کاهش می‌دهد و نیاز به بی‌حسی موضعی و داروهای مسکن را کمتر می‌کند. بااین حال لیزر در ارتودنسی بدون نقطه ضعف نیست. درمان با لیزر پرهزینه است. در حال حاضر لیزر عمدتاً در مطالعات پژوهشی در زمینه ارتودنسی به کار برده می‌شود. مسلماً در آینده نزدیک و پس از تبیین پروتکل‌های لیزر و کم شدن هزینه ارتودنسی با لیزر، لیزر نقش مهمی در درمان ارتودنسی پیدا خواهد کرد.

 

به این پست امتیاز دهید.
از بین بردن لثه اضافی در درمان ارتودنسی با استفاده از لیزر
۵ از ۱ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *