ارتودنسی لینگوال زبانی برای اصلاح دندانها در عین حفظ زیبایی لبخند

ارتودنسی-لینگوال-زبانی

مدت‌ها است که ارتودنسی برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها انجام می‌شود، در واقع قدمت نوع ساده‌ای از سیم و وسایل ارتودنسی به سال‌ها قبل برمی‌گردد. امروزه متخصصین ارتودنسی از وسایل و روش‌های مختلفی مانند بریس فلزی با کش‌های رنگارنگ و براکت‌های فلزی خود باز و بسته شونده، بریس‌های شفاف، پشت دندانی و نامرئی (اینویزیلاین) استفاده می‌کنند. انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های زندگی است. اگر برای یافتن دکتر ارتودنسی خوب وقت بگذارید و اطلاعات خود را درباره ارتودنسی و مزایای مادام‌العمر آن افزایش دهید، سلامت دهان و دندان‌های خود را تضمین خواهید کرد و می‌توانید با دندان‌هایی صاف و مرتب به روی دنیا لبخند بزنید. [ارتودنسی تخصصی] گزینه‌های زیادی برای افرادی که می‌خواهند دندان‌های خود را صاف و ردیف کنند وجود دارد، اما یکی از آنها که ممکن است به آن فکر نکرده باشید، بریس‌های لینگوال هستند. بریس‌های زبانی چه هستند و چه تفاوتی با دیگر انواع بریس دارند؟ با وجود میلیون‌ها فردی در جهان که هم اکنون به دنبال راهی برای صاف کردن دندان‌ها و زیباتر کردن دهان خود، از بریس‌ها یا تجهیزات دیگر استفاده می‌کنند، این بریس‌ها حیاتی بوده و نه تنها برای بچه‌ها که برای بزرگسالان نیز مهم می‌باشند. بریس‌های ارتودنسی لینگوال در پشت دندان‌های شما قرار می‌گیرند، بنابراین هیچ کس حتی متوجه نخواهد شد که شما دارای بریس در دهان هستید، مگر اینکه خودتان به آنها بگویید. این بریس‌های یکتا با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته ساخته شده و تنها گزینه‌ی ۱۰۰% شخصی، نامرئی و دارای سیستم ثابت بریس در بازار امروزه می‌باشند. بریس‌های زبانی می‌توانند به شما لبخندی زیباتر ببخشند، حتی زمانی که آنها را در دهان دارید. انجام مشاوره با پزشک می‌تواند تعیین کند که آیا این بریس‌ها مناسب شما هستند یا خیر.

با بریس‌های پنهان زبانی، ارتودنتیست‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا به لبخند زیبای دلخواه خود دست یابید بدون اینکه مجبور باشید ظاهر بریس‌ها را تحمل کنید. بریس‌های لینگوال دارای براکت‌ها و سیم‌های قوسی دقیقاً مانند بریس‌های معمولی هستند، اما به جای متصل شدن به جلوی دندان و قابل مشاهده بودن برای همه‌ی افراد، این براکت‌ها و بریس‌ها در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند. به این صورت، بریس‌های زبانی دارای مزایای ردیف کردن بریس‌ها و عاری از نقص‌های زیبایی آنها هستند.

برای دریافت مشاوره و ویزیت توسط دندانپزشک متخصص در کلینیک ما می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

بریس لینگوال چیست؟


بریس‌های زبانی، به جای قرار گرفتن در جلوی دندان‌ها، در پشت آنها (نزدیک زبان و کام) قرار گرفته و بنابراین یک جایگزین زیبای عالی را برای کسانی که می‌خواهند دندان صاف داشته باشند بدون اینکه بریس‌های موجود در دهان آنها مشخص باشد، ارائه می‌دهند. فرایند بریس‌های لینگوال، شامل گرفتن یک اثر از دندان‌هاست که به آزمایشگاه دندانی فرستاده شده و برای ساختن براکت‌های شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فرایند تقریباً شش هفته طول می‌کشد و زمانی که تکمیل شد، به ارتودنتیست اجازه می‌دهد تا از روش منحصر بفردی برای چسباندن بریس‌ها به سطوح عقبی دندان‌های شما استفاده کند. مانند بریس‌های سنتی، این محصولات نیز با اعمال فشار آرام اما مداوم بر روی دندان‌ها عمل می‌کنند، که به آنها کمک می‌کند تا به آهستگی به محل درست، تغییر مکان بدهند. این درمان ممکن است از ۱۸ تا ۳۶ ماه طول بکشد و این مدت زمان به شدت نامرتبی دندان‌ها یا دندان‌های نیش بیمار بستگی دارد. بریس‌ها قطعاً ارزش سرمایه‌گذاری شما را دارند، اما بریس‌های زبانی دارای نیازمندی‌های خاصی می‌باشند. به این دلیل که این بریس‌های مخصوص شخص ساخته می‌شوند، هزینه‎شان کمی بیشتر بوده و درمان با آنها نیاز به کار بیشتری دارد. یکی از بزرگترین فاکتورهایی که باید در نظر گرفته شود، هزینه‌ی مواد آنهاست، هر دندان دارای بخش مخصوص به خود از براکت‌ها و سیم‌های قوس می‌باشد. همه‌ی متخصصان ارتودنسی، بریس‌های لینگوال را ارائه نمی‌دهند چرا که استفاده از آنها به تمرین و تخصص فنی نیاز دارد.

انواع


انتخاب شما از برند بریس‌های زبانی به پزشک ارتودنسی و توصیه‌های او و همچنین ترجیح خود شما بستگی دارد. صرف‌نظر از شرکت سازنده، تجهیزات دهانی همگی به یک شکل عمل می‌کنند. تفاوت آنها در طراحی و چگونگی اتصال بریس‌ها به پشت دندان‌ها و ایمن نگه داشتن آنها می‌باشد. برخی از محبوب‌ترین برندها در این زمینه، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • Incognito
 • iBraces
 • In-Ovation
 • STb Light Lingual System
 • Suresmile Lingual QT

بریس‌های زبانی چطور کار می‌کنند؟


قبل از قرار دادن بریس‌های لینگوال برای فرد، یک اثر از دندان‌ها گرفته می‌شود. این اثر سپس برای ساختن براکت‌های منحصر بفرد که برای دندان‌های یک بیمار شخصی‌سازی شده اند، استفاده می‌شود. براکت‌ها سپس در مکان خود چسبیده و سیم‌های قوس نصب می‌شوند. مانند بریس‌های سنتی، بریس‌های زبانی با ایجاد فشار آهسته و مداوم برای حرکت دادن دندان‌ها به مکان درست آنها، عمل می‌کنند. زمانی که پزشکان، بریس‌های زبانی را در دهان بیمار قرار می‌دهند، مراقب هستند که دندان‌های عقبی درست مانند دندان‌های جلویی، به صورت درست سیم‌کشی شده و براکت‌ها و سیم‌های قوس در جای صحیح قرار گرفته باشند.

آیا ارتودنسی لینگوال برای شما خوب است؟


اگر به بریس نیاز دارید اما نگران این هستید که ظاهر آنها چه شکل و احساسی به شما خواهد داد، بریس‌های لینگوال احتمالاً گزینه‌های خوبی برای شما می‌باشند. مانند بریس‌های سنتی، بریس‌های لینگوال یک گزینه‌ درمانی مناسب برای بیشتر مشکلات ارتودنسی، شامل دندان‌های فاصله‌دار، دندان‌های نیش نهفته، دندان‌های نیش بالا، دندان‌های نامرتب و دندان‌های نیش باز می‌باشند. اگر طبیعت پنهان بریس‌های لینگوال را می‌پسندید اما گزینه‌ای می‌خواهید که اصلاً به براکت‌ها و سیم‌ها نیاز نداشته باشد، اینویزالاین می‌تواند انتخاب بهتری برای شما باشد. یا، اگر به براکت‌ها اهمیت نمی‌دهید اما به دنبال یک گزینه‌ درمانی سریع‌تر می‌گردید، احتمالاً باید شوراسمایل را مدنظر داشته باشید.

بریس‌های لینگوال چگونه با دیگر گزینه‌های درمانی مقایسه می‌شوند؟


 • مانند بریس‌های سنتی و شوراسمایل‌ها، بریس‌های لینگوال از براکت‌ها و سیم‌ها برای ایجاد فشار مداوم بر روی دندان‌ها برای حرکت دادن آنها استفاده می‌کنند.
 • برای برخی از افراد این براکت ها می تواند ایجاد ناراحتی کند، خواه در خارج یا در میان دندان ها قرار داشته باشند.
 • با اینکه بریس‌های لینگوال، مانند اینویزالاین نامرئی نیستند، اما به صورت جزئی در پشت دندان‌ها مخفی شده و یک گزینه‌ی درمانی از نظر زیبایی خشنود کننده را ارائه می‌دهند.

مراقبت از بریس‌های زبانی


مراقبت-از-بریس‌های-زبانی

مانند هر گزینه‌ ارتودنسی دیگر، بهداشت خوب دهان و دندان، برای اطمینان از خراب نشدن روند درمان با فاسد شدن دندان‌ها و لثه‌ها، ضروری می‌باشد. بهداشت صحیح دندان بایستی شامل موارد زیر باشد:

 • مسواک زدن دو بار در روز و برای حداقل دو دقیقه
 • استفاده از یک مسواک نرم با موی سیخ مدور برای شستن خط لثه و دندان‌ها
 • نخ دندان کشیدن به صورت روزانه (از فلاس تریدر هم می‌توان استفاده کرد) – استفاده از مسواک، مسواک برقی یا مسواک اینترپروگزیمال (اگر بین دندان‌ها فاصله وجود دارد) برای برداشتن پلاک‌ها یا باقیمانده‌ی غذای میان دندان‌ها
 • استفاده از یک وسیله‌ی آبیاری دندان برای کمک به برداشتن باقیمانده‌ی غذاهای اطراف براکت‌ها و دندان‌ها
 • شستشو با مایع فلوراید برای تقویت دندان‌ها

بریس‌های لینگوال همچنین ممکن است باعث تحریک و همچنین حساس شدن زبان شود. استفاده از وکس بر روی دندان‌های پایین برای پوشش بریس‌ها می‌تواند به تسکین این درد کمک کند. برخی از افراد صحبت و تلفظ به صورت واضح را با وجود بریس‌های زبانی دشوار می‌یابند. با تمرین کافی، افراد به احساس این بریس‌ها در پشت دندان‌های خود عادت کرده و صحبت نرمال دوباره ممکن می‌شود. نهایتاً تمیز کردن‌های حرفه‌ای دندان هر شش ماه یکبار برای سلامت بیمار دارای بریس ضروری است. عادت‌های روزانه‌ی دندانی مانند مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان روزانه، از ایجاد پلاک و فساد دندان جلوگیری می‌کند. داشتن یک لبخند زیبا، ارزش ناراحتی موقتی و هزینه‌ی ناشی از بریس‌ها را دارد. برخی از افراد، با وجود تفاوت‌هایی که این بریس‌ها ایجاد می‌کنند، در استفاده از آنها تردید دارند. بریس‌های زبانی پاسخی به این مشکل هستند. چه بریس‌ها را ببینید یا نه، تحقیق کنید که چه بریس‌هایی برای شما مناسب می‌باشند. با در نظر گرفتن همه‌ی این گفته‌ها، یک لبخند زیبا با دندان‌های سالم و ردیف، کاملاً ارزش این تلاش را دارد.

مزیت‌های بریس‌های لینگوال


بهبود سلامت دندان‌ها یک سرمایه‌گذاری مهم برای آینده‌ی شماست، چه از نظر سلامت و چه از نظر ظاهر. مزیت‌های بسیاری در انتخاب بریس‌های نامرئی به عنوان گزینه‌ درمانی ارتودنسی شما وجود دارند.

راحتی

بریس‌های لینگوال به صورت منحصر بفرد برای هر فرد درست می‌شوند و از سطح بالاتر راحتی اطمینان می‌دهند.

زیبایی

بریس‌های نامرئی، یک گزینه‌ی عالی، هم برای افراد بزرگسال و هم برای نوجوانانی که با بریس‌های نامرئی اعتماد به نفس بیشتری دارند، می‌باشند.

آسودگی

بریس‌های نامرئی همچنین می‌توانند برای افرادی که با ابزارهای بادی بازی می‌کنند یا به ورزش‌های تماسی مشغولند، به شدت راحت باشند.

پرسش و پاسخ‌های ارتودنسی لینگوال


قیمت بریس‌های زبانی معمولاً بیشتر از قیمت بریس‌های معمولی است و اینها دلایل این تفاوت هستند:

کامپوننت‌هایی که در بریس‌های سنتی استفاده می‌شوند همگی آیتم‌های تولید انبوه و انبار شده می‌باشند. مؤلفه‌هایی که در سیستم لینگوال استفاده می‌شوند مخصوص شما و در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شده واز تکنولوژی پیچیده‌ی CAD/CAM به منظور ساخت آنها استفاده می‌شود. در روش زبانی، شما براکت‌هایی شخصی را دریافت می‌کنید که فقط بر روی دندان‌های شما منطبق می‌شوند و همین موضوع عملاً نتایج عالی این روش را تضمین کرده و یک فرایند ساده و مؤثر ردیف کردن دندان را در اختیار شما می‌گذارد. برخی از ارتودنتیست‌ها به بیماران کمک می‌کنند تا با استفاده از بریس‌های لینگوال در قسمت پشتی دندان‌های بالا و بریس‌های معمولی در جلوی دندان‌های پایین، هزینه‌های خود را کاهش دهند. دندان‌های جلویی بالایی، قابل مشاهده‌ترین دندان‌ها هستند و این کار، یک گزینه‌ی نامرئی مرتب کردن دندان‌ها را برای دندان‌های جلویی در اختیار فرد می‌گذارد. هزینه‌ بریس‌های شما، بر اساس نیازهای درمانی خاص ارتودنسی شما متفاوت است. در حالی که بریس‌های لینگوال، عموماً اما نه همیشه، هزینه‌ای بیش از بریس‌های سنتی دارند، اما هنوز یک گزینه‌ی مقرون به صرفه برای بسیاری از بیماران محسوب می‌شوند. ارتودنتیست شما، برنامه‌ی درمانی مدنظر خود و هزینه‌ی دقیق آن را در طول جلسه‌ی مشاوره‌ی مقدماتی با شما در میان خواهد گذاشت.

هر کسی می‌تواند بریسی داشته باشد که به جای جلوی دندان به پشت دندانش متصل باشد. لینگوال، یک گزینه‌ ردیف کردن دندان است که به صورت رایج برای بزرگسالان دارای فاصله، شلوغی، دندان‌های پیش‌آمده‌ی جلو و هرگونه نیاز ارتودنسی دیگر، استفاده می‌شود. این روش، یک راه حل عالی برای بسیاری از بزرگسالانی است که به دلیل خجالت، از بریس‌های سنتی پرهیز می‌کنند. لینگوال یا پشت دندانی، یک گزینه‌ به شدت محبوب در میان نوجوانان است چرا که در آن صورت هیچ کس متوجه نمی‌شود که آنها دارای بریس در دهان خود هستند. والدین از این واقعیت که بریس‌های لینگوال به دندان‌ها چسبیده و مانند ترازکننده‌های پلاستیکی آشکار، به موافقت نوجوانان آنها نیاز ندارد، متشکر هستند. این روش، یک پاسخ عالی به درمان نامرئی و موفقیت‌های ارتودنسی است. نوجوانان عاشق این هستند که دارای بریس‌های مخفی‌ای باشند که رفقایشان نتوانند آنها را ببینند و همچنین بتوانند ناهار بخورند بدون اینکه نگران چسبیدن غذا به دندان‌های جلوی خود باشند.

در اولین مراحل درمان، برخی از افراد ممکن است تغیرات خفیفی را در صحبت کردن خود احساس کنند. اما عموماً این مشکل با تمرین بلند خواندن چند پاراگراف خیلی سریع و به صورت نرمال و خود به خود، پس از چند روز برطرف می‌شود. هر زمان که این وسیله در میان دندان‌ها و زبان شما دخالت کند، خواه ترازکننده‌های شفاف پلاستیکی در دهان شما باشند یا بریس‌ها، یک زمان تطبیق مورد نیاز است. با گذشت زمان کوتاهی، زبان شما با شرایط جدید منطبق شده و تکلم عادی شما از سر گرفته می‌شود.

بریس‌های لینگوال در مقایسه با هم‌ترازکننده‌های آشکار، نامرئی‌تر هستند. ترازکننده‌های آشکار، درخشش خفیفی را منتشر می‌کنند که گاهی اوقات در اینویزالاین، ترازکننده‌های شفاف و اصلاح‌کننده‌های شفاف مشاهده می‌شود. سیستم ترازکننده‌ی شفاف، یک گزینه‌ی شفاف است که نمی‌تواند تمامی مشکلات ارتودنسی شایع را، که می‌توانند با بریس‌های زبانی و پشت دندانی درمان شوند، حل کند. نوجوانان به خوبی با ارتودنسی‌های لینگوال عادت می‌کنند، چرا که آنها جنبه‌های مخفی بودن این بریس‌ها را دوست دارند. ترازکننده‌ها ممکن است به اتصالاتی بر روی برخی از دندان‌های جلو نیاز داشته باشند که این مسئله زیاد در بین نوجوانان محبوب نیست. وادار کردن نوجوان خود به استفاده از ترازکننده‌ها، مسئله‌ای است که در بریس‌های زبانی با اتصال دائمی مطرح نیست. ترازکننده‌های قابل جابجایی، مکرراً فراموش شده یا در جای نادرست گذاشته می‌شوند. والدین درمی‌یابند که بریس‌های زبانی نامرئی که در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند، یک راه حل ارتودنسی خوب هستند که نوجوانان آنها را دوست دارند، چرا که با استفاده از آنها مشاهده می‌کنند که دندان‌هایشان صاف و صاف‌تر می‌شود بدون اینکه مجبور باشند ظاهر بریس‌ها را تحمل کنند. استفاده از این بریس‌ها می‌تواند تغییر شگفت‌آوری را در اعتماد به نفس نوجوانان به وجود آورد.

در حالی که بریس‌های سنتی به دلیل اصطکاک مداوم، می‌توانند باعث تحریک گونه‌ها و لب‌های شما شوند، بریس‌های لینگوال ممکن است باعث ایجاد تحریک بر روی زبان شما گردند، اما این موضوع دائمی نیست. پزشک، در روز قرار دادن بریس‌های زبانی، آموزش‌های لازم را به شما می‌دهد.

با داشتن بریس، چه لینگوال و چه معمولی، به تلاش بیشتری برای مسواک زدن و کشیدن نخ دندان نیاز دارید. یک مسواک برقی و یک نخ دندان آبی نیز می‌توانند بسیار سودمند باشند. آیتم‌هایی مانند مسواک‌های میان دندانی و  نخ دندان مخصوص، نزد ارتودنتیست شما و نیز مغازه‌ها موجود هستند. پزشک، اطلاعات صحیح و آموزش‌های مورد نیاز را برای حفظ دندان‌ها و بریس‌ها در بالاترین درجه‌ی ظاهر خود، به شما ارائه می‌کند.

 

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی لینگوال زبانی برای اصلاح دندانها در عین حفظ زیبایی لبخند
۵ از ۲ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *